WP stawia na jakościowe treści
WP podkreśla, że zmiany to kontynuacja strategii zwiększania liczby publikacji premium (fot. materiały prasowe)
Szymon Jadczak z Tvn24.pl, Patryk Michalski z RMF FM, Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dariusz Faron z Onetu oraz "Przeglądu Sportowego" dołączą do zespołu dziennikarzy Wirtualnej Polski. Zdaniem komentatorów portal stawia na jakościowe dziennikarstwo, by konkurować z Onetem.
Jadczak, Słowik i Faron swoje teksty mają publikować przede wszystkim w WP Magazynie, będą podlegać bezpośrednio Pawłowi Kapuście, zastępcy redaktora naczelnego WP ds. treści premium. Michalski dołączy do zespołu Wiadomości, będzie koncentrował się na materiałach politycznych, relacjach i programach wideo, ale będzie też publikować w WP Magazynie.
?Od maja czas na zmiany! Cieszę się, że w takim towarzystwie @SzJadczak, @PatrykSlowik i @DariuszFaron. https://t.co/Ra3Ux4uzNi
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) February 8, 2021
WP podkreśla, że zmiany to kontynuacja strategii zwiększania liczby publikacji premium. Michał Siegieda, rzecznik spółki, zaznacza, że w związku z transferami nie będzie zmian strukturalnych w redakcji. Jadczak ma dołączyć do WP 1 kwietnia, pozostali dziennikarze na początku maja.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że WP chce stworzyć nowy zespół dziennikarski, by "rzucić wyzwanie Onetowi". - Wreszcie będą dziennikarze, którzy mają pojęcie o dziennikarstwie, a nie tylko o klikbajtach. Pojawi się specjalny zespół zajmujący się jakościowym dziennikarstwem w oderwaniu od słupków, klikalności. Za dowożenie wyników mają odpowiadać inni – komentuje anonimowo jeden z pracowników WP.
Niestety nie dane mi było długo nacieszyć się bezrobociem :( Nic nie wyszło też z objęcia fotela prezesa najstarszego klubu w Polsce. Ale nie ma tego złego. Z grupą mega zdolnych dziennikarzy dołączam do największego portalu w Polsce https://t.co/vqgfxgxOc3
— Szymon Jadczak (@SzJadczak) February 8, 2021
Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", także widzi w tym ruchu chęć podjęcia rywalizacji z Onetem. - Pewnie chcą iść ścieżką, którą wybrał Węglarczyk w Onecie. Zobaczymy, jak im pójdzie. Nie są to aż tak wielkie gwiazdy, jakie zebrał Onet – ocenia.
W ostatnich miesiącach to Wp.pl utrzymuje pozycję lidera wśród portali pod względem liczby użytkowników odwiedzających stronę główną, co pokazują dane Mediapanelu.
Z kolei pod względem cytowań, które oblicza Instytut Monitorowania Mediów, zdecydowanie prowadzi Onet (Ringier Axel Springer Polska). W styczniu miał on 4,9 tys. cytowań, a Wp.pl - 3,3 tys. Onet był też najczęściej cytowanym medium 2020 roku (miał 58,4 tys. cytowań; dla porównania Wp.pl 30,8 tys., co dało portalowi piąte miejsce).
Zdaniem Pawła Wujca, prezesa K2 i byłego dyrektora segmentu internet w Agorze, "transfery premium" nie mają wiele wspólnego z walką o zasięgi, bo ich na jakościowym dziennikarstwie się nie robi. – A w każdym razie nie przede wszystkim na nim. Tu chodzi o coś innego: długoterminową budowę wizerunku, która się przekłada na postrzeganie i sympatię reklamodawców – tłumaczy Wujec i dodaje, że takie mocne transfery trzeba też umieć wykorzystać. – Trzeba dać autorom przestrzeń, umiejętnie ich promować, budować ich marki osobiste – mówi Wujec. – Onet to robi od dawna i dobrze, jak np. z Januszem Schwertnerem. Z kolei WP ma tutaj dużą pracę do wykonania.
Bianka Mikołajewska, wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press, podkreśla, że jest za wcześnie na wyrokowanie, co te transfery oznaczają dla WP. - Po kilku miesiącach będzie można ocenić, jaką dziennikarze mają swobodę, jeżeli chodzi o dobór tematów, to jest kluczowe w mediach. Czy treści będą mogły powstawać niezależnie od kontekstu politycznego i tego, kogo mogłyby dotyczyć artykuły – mówi.
Rok temu serwis OKO.press napisał, że Wirtualna Polska cenzurowała artykuły krytyczne wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego środowiska oraz publikowała materiały pozytywnie oceniające ich działalność. W efekcie prac komisji specjalnej stanowisko wiceprezesa WP Media i redaktora naczelnego stracił Tomasz Machała (został w grupie), a WP przyjęła nowy kodeks etyki dziennikarskiej i zasady współpracy pomiędzy pionem wydawniczym a pionem sprzedaży.
Transfery Wirtualnej Polski skomentował na Twitterze naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk: "Trzymam kciuki za sukcesy @wirtualnapolska. To ważne, że media internetowe w Polsce przejmują inicjatywę. Jeszcze kilka lat temu byliśmy ignorowani, teraz jesteśmy potęgą".
Szymon Jadczak jest dziennikarzem śledczym, niedawno po ponad 12 latach rozstał się z TVN. Był dziennikarzem "Superwizjera" i "Uwagi!" TVN, producentem "Turbo kamery" TVN Turbo, od 2019 roku pracował w Tvn24.pl. Wcześniej pracował w "Gazecie Wyborczej" i Interii. W 2009 i 2020 roku otrzymał nagrody Grand Press.
Patryk Słowik od 2014 roku związany jest z "Dziennikiem Gazetą Prawną", zajmuje się tematyką biznesową, pisze także felietony do serwisu Bezprawnik.pl. W 2016 i 2017 roku otrzymał nagrody Grand Press.
Patryk Michalski od 2016 roku związany jest z radiem RMF FM jako reporter polityczny, był także warszawskim reporterem rozgłośni. Wcześniej współpracował przy programie "Fakty po południu" w TVN 24.
Dariusz Faron to dziennikarz sportowy, ostatnio związany z Onetem i "Przeglądem Sportowym".
W grudniu, po niespełna trzech tygodniach od objęcia funkcji, Marcin Meller zrezygnował ze stanowiska redaktora naczelnego WP. Nie chciał ujawnić powodów decyzji. Naczelnym WP został jego zastępca Piotr Mieśnik.
(JSX, KOZ, BAE, 12.02.2021)