Agora odwołuje się od decyzji UOKiK zakazującej przejęcia Eurozetu
Agora wskazuje na rażące naruszenia przepisów prawa przy wydaniu decyzji przez prezesa UOKiK (fot. Piotr Molecki/East News)
Agora skierowała do sądu odwołanie od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zakazał jej przejęcia Eurozetu, właściciela Radia Zet. Zdaniem spółki decyzja Urzędu budzi poważne zastrzeżenia co do merytorycznej poprawności.
Odwołanie od decyzji prezesa UOKiK z 7 stycznia Agora złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie. Spółka zaskarżyła decyzję w całości, wskazując na rażące naruszenia przepisów prawa przy wydaniu rozstrzygnięcia.
W opinii spółki prezes UOKiK dopuścił się naruszenia prawa materialnego, wydając decyzję bez udowodnienia, że w wyniku koncentracji dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji, co jest przesłanką niezbędną do zablokowania transakcji.
Agora przekonuje, że rozstrzygnięcie oparto na przypuszczeniach i hipotezach, co może się wydarzyć na rynku po koncentracji, podczas gdy zgodnie z prawem, aby zakazać koncentracji, organ antymonopolowy musi udowodnić w oparciu o przeprowadzoną analizę ekonomiczną, że w określonych okolicznościach rynkowych koncentracja doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.
"UOKiK zignorował liczne argumenty, podzielane także przez innych uczestników rynku, że to właśnie planowana koncentracja pozwoli na stworzenie przeciwwagi dla dominującego gracza, nie ograniczając istotnie konkurencji i nie stwarzając zagrożenia eliminacji pozostałych konkurentów. Organ antymonopolowy całkowicie pominął w swoich rozważaniach specyfikę rynku radiowego, formułując w konsekwencji szereg hipotetycznych scenariuszy, które nie mają żadnego związku z realiami rynkowymi" – napisał w oświadczeniu zarząd Agory.
Spółka wskazała także, że zarówno UOKiK, jak i Komisja Europejska wielokrotnie wydawały zgody na koncentrację w sytuacjach, w których udziały łączących się podmiotów były takie same lub znacząco wyższe, a struktura rynku była bardzo zbliżona.
Agora, która w lutym 2019 roku za ponad 130 mln zł kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie, pod koniec października 2019 roku złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia pozostałych 60 proc. od czeskiej spółki SFS Ventures - udziały ma w niej pośrednio amerykański fundusz Media Development Investment Fund, mniejszościowy akcjonariusz Agory.
W listopadzie 2019 roku UOKiK skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, a w listopadzie 2020 roku przedstawił zastrzeżenia do tej transakcji. Ostatecznie Urząd wydał decyzję zakazującą koncentracji.
(BAE, 09.02.2021)