Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 02, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„GW”: 6 mln zł dla Rydzyka od PZU

Fundacja Rydzyka miała dostać dwa razy po 100 tys. zł i dwa razy po 3 mln zł (fot. Jakub Kamiński/ East News)

Ponad 6 milionów złotych dla fundacji Tadeusza Rydzyka i ponad milion złotych dla fundacji Jana Pietrzaka – tyle, według „Gazety Wyborczej”, miały dostać organizacje w ciągu ostatnich czterech lat z Fundacji PZU, kontrolowanej przez państwowego ubezpieczyciela. 

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, roczny budżet Fundacji PZU wynosi około 20 mln zł. Organizacja ogłasza konkursy albo sama wybiera inicjatywy, które wspiera. Dziennik wskazuje, że zgodnie z regulaminem udzielania dotacji pozakonkursowych Fundacja PZU nie może finansować „celów religijnych i politycznych”.

Mimo to na liście wspieranych organizacji są fundacja Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka i Towarzystwo Patriotyczne - Fundacja Jana Pietrzaka. Pierwsza z nich miała dostać dwa razy po 100 tys. zł i dwa razy po 3 mln zł. Druga w 2016 roku otrzymała ponad 460 tys. zł, a w 2018 roku 600 tys. zł.

W odpowiedzi na pytania „Wyborczej” Fundacja PZU napisała, że działa zgodnie z przepisami prawa i swoim statutem: "Wszystkie środki są przekazywane i rozliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami, a szczegółowe informacje o działalności są przestawiane corocznie w sprawozdaniu finansowym fundacji".

Założona w 1998 roku przez Tadeusza Rydzyka fundacja Lux Veritatis jest nadawcą Telewizji Trwam. Z kolei Towarzystwo Patriotyczne - Fundacja Jana Pietrzaka powstało w 2011 roku. Prezesem jest żona satyryka Katarzyna, a w zarządzie zasiadają: Janusz Śniadek, były szef Solidarności, i prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. 

RAQ

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.