Temat: Koronawirus

Dział: REKLAMA

Dodano: Marzec 09, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Branża eventowa w kryzysie z powodu koronawirusa

Organizacje zrzeszające firmy eventowe wystosowały wspólny apel do klientów i instytucji państwowych (fot. materiały prasowe)

Odwołanie z dnia na dzień licznych imprez z powodu epidemii wirusa Covid-19 grozi wielu agencjom eventowym utratą płynności finansowej. Apelują one do klientów o rozwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących zaplanowanych wydarzeń, a do państwa o wsparcie. 

- Wiele imprez, które mieliśmy organizować, już zostało odwołanych, a to jeszcze nie koniec - mówi Sebastian Oprządek, prezes i dyrektor obsługi klienta w agencji El Padre. Przyznaje, że sytuacja jest poważna. - Tegoroczny marzec i kwiecień to praktycznie martwe miesiące, a zwykle to był dla nas początek sezonu i okres intensywnej pracy. Od naszych podwykonawców wiem, że na najbliższe dwa miesiące nie mają absolutnie żadnych zleceń. Koszty odwoływanych imprez ponoszą co prawda zleceniodawcy, ale my w tym czasie nie zarabiamy - dodaje Oprządek.

- W większości przypadków klienci nie odwołują imprez, ale je przekładają na nieokreślony termin - mówi Łukasz Gumowski, creative partner z agencji Plej. Jego zdaniem brak zleceń odbije się na bieżącej płynności finansowej zarówno agencji, jak i innych dostawców. - Warto zdać sobie sprawę z tego, że czarny scenariusz dzieje się już dziś, a nie za tydzień czy miesiąc. Duże znaczenie będzie miała kondycja finansowa każdej z agencji oraz dywersyfikacja świadczonych usług. Jeśli mamy mocny rynek z odpowiedzialnymi firmami, które przez lata budowały fundamenty finansowe, to jest szansa, że branża przy pomocy państwa wyjdzie z tego obronną ręką - mówi Gumowski.

Branża oczekuje konkretnej pomocy od państwa

Branża eventowa wystosowała publiczny apel do instytucji państwowych i sektora prywatnego. Oczekuje nie tylko rozwagi przy rezygnowaniu z zaplanowanych imprez, ale także konkretnej pomocy. Wśród zagrożeń wymienia: widmo konieczności redukcji kosztów stałych (m.in. zwolnienia grupowe), wyczerpujące się linie kredytowe, brak płynności finansowej, co spowoduje zaległości wobec dostawców. Dlatego firmy eventowe oczekują: wsparcia finansowego z budżetu państwa, uruchomienia łatwo dostępnych i nisko oprocentowanych linii kredytowych przez państwowe instytucje finansowe jak BGK - Bank Gospodarstwa Krajowego, ulg i zwolnień podatkowych (CIT i ZUS). Ze strony klientów branża oczekuje natychmiastowego rozliczania zrealizowanych już projektów w 2020 roku oraz tych anulowanych lub częściowo zrealizowanych, pokrycia udokumentowanych kosztów anulacji projektów wraz z proporcjonalnym do stopnia zaawansowania prac wynagrodzeniem organizatora, utrzymania zleceń na przełożone wydarzenia i wyjazdy bez konieczności starania się o nie w powtórnych konkursach.

Rynek MICE jest wart ok. 3 mld zł

Dokument jest wspólnym stanowiskiem: Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, Klubu Agencji Eventowych SAR, Stowarzyszenia Branży Eventowej SBE, Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, Meeting Professional International Poland Chapter MPI, Stowarzyszenia Przedstawicieli Organizatorów Turystyki Biznesowej SITE Poland. Sygnatariusze przypominają, że rynek MICE (z ang. meetings, incentives, conferences and exhibitions industr) jest wart ok. 3 mld zł i zatrudnia ponad 30 tys. osób. Zarabiają na nim nie tylko organizatorzy wydarzeń i wyjazdów, ale też hotele, transport, logistyka, catering czy scenotechnika.

- Rozmawiamy otwarcie z naszymi klientami na temat obecnej sytuacji i możliwych scenariuszy, przygotowując na różne warianty zarówno agencję, jak i klientów - mówi Wojciech Małysz, dyrektor zarządzający Emlab (Grupa S/F). Emlab jako firma koncentrująca się przede wszystkim na segmencie B2B, a nie B2C obsługuje wydarzenia w niedużej skali, dlatego nie odnotowuje fali odwołań eventów. - Czujemy się jednak w tej sytuacji szczególnie odpowiedzialni i dokładamy wszelkich starań, żeby minimalizować jakiekolwiek ryzyko, biorąc pod uwagę również to, że stoją za nami kontrahenci i dostawcy, których biznesy również zależą od tego, jak rozwinie się sytuacja - dodaje Małysz.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(AMS, 09.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.