„Zeszyty Literackie” przeniosły się do internetu i chcą utrzymać się z darowizn
Na stronie internetowej ukazują się nowe teksty, ale też materiały archiwalne (screen: Zeszytyliterackie.pl)
Po ponad pół roku od zamknięcia wydania drukowanego „Zeszyty Literackie” ponownie zaczęły się ukazywać, ale tylko w internecie.
Ostatni numer kwartalnika ukazał się 13 grudnia ub.r. Barbara Toruńczyk, założycielka i redaktor naczelna pisma, zdecydowała się je zamknąć po utracie sponsora, jakim przez ponad 12 lat była Agora oraz po zmniejszeniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Wówczas nie brałam pod uwagę wydania internetowego, bo po prostu nigdy tego nie robiłam. Jednak listy, telefony i apele od naszych czytelników sprawiły, że postanowiłam uratować „Zeszyty”. Przeniesienie ich do internetu okazało się jedynym rozwiązaniem - wyjaśnia Toruńczyk.
Pod adresem Zeszytyliterackie.pl nowe teksty ukazują się w dziale Palimpsest, a w zakładce Zeszyty są publikowane archiwalne numery pisma oraz teksty, które łączą się tematycznie z nowymi treściami. Szefowa redakcji informuje, że jednym z celów jest opracowanie archiwum kwartalnika oraz digitalizacja wydanych numerów.
Redakcja mieści się przy ul. Foksal w Warszawie, gdzie od lat ma siedzibę Fundacja Zeszytów Literackich, która wydawała pismo, a teraz jest wydawcą jego wersji internetowej. - Sytuacja zmusiła nas do oszczędności i obecnie wynajmujemy jedno pomieszczenie na poddaszu. Nikt w redakcji nie pracuje na etacie, poszczególne zadania są zlecane. Mamy nadzieję utrzymać się z darowizn, liczymy na naszych czytelników oraz na rozsądek rządzących, którzy pomogą w utrzymaniu „Zeszytów Literackich” - twierdzi Toruńczyk.
Pismo powstało w 1982 roku w Paryżu. W 1990 roku przeniosło się do Warszawy. W druku ukazały się 144 numery „Zeszytów Literackich”.
⇒ ZOBACZ TEŻ: "Zeszyty Literackie" - dobro nie na nasze czasy
(PAZ, 03.07.2019)