Jak o PR mówią media? Najczęściej negatywnie
"PR sprowadza do narzędzia propagandy i sztucznego wywoływania dobrego wrażenia" - komentuje ekspert (fot. Pixabay.com)
Niemal w połowie przypadków materiały dotyczące PR pojawiają się w mediach w negatywnym znaczeniu, a tylko w 10 proc. w pozytywnym - wynika z raportu „Cała prawda o PR".
Z raportu „Cała prawda o PR” wynika, że najczęściej używanym wyrażeniem związanym z public relations jest określenie „czarny PR”. Sformułowanie to pojawiło się w mediach w okresie od 1 maja do 31 października 2018 roku ponad 800 razy, co stanowi 65 proc. wszystkich określeń dotyczących PR. Ponad 50 proc. przeanalizowanych wzmianek dotyczyło działań PR w kontekście uprawiania polityki, których wydźwięk jest spolaryzowany – połowa materiałów ma charakter pozytywny, a połowa negatywny.
materiały prasowe
"Niestety obraz public relations w mediach rysuje się zdecydowanie negatywnie. Większość sformułowań ma charakter stygmatyzujący: PR uznawany jest za cwaniacką manipulację opinią publiczną w myśl maksymy: ciemny lud to kupi. Odmawia się PR-owi profesjonalnego podejścia do zarządzania komunikacją i budowania relacji, a sprowadza do narzędzia propagandy i sztucznego wywoływania dobrego wrażenia" – komentuje w opisie raportu Łukasz Przybysz z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
materiały prasowe
Raport powstał na podstawie 3177 materiałów z mediów (prasy, internetu, radia i telewizji), w których pojawiły się sformułowania związane z PR (PR-owy, piarowy, public relations itp.). Instytut Monitorowania Mediów na potrzeby raportu zindeksował i wyselekcjonował materiały pojawiające się w mediach w okresie od 1 maja do 31 października 2018 roku. Raport został opracowany przy współpracy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, Związku Firm Public Relations, Instytutu Monitorowania Mediów i PRoto.pl.
materiały prasowe
(AMS, 08.02.2019)