Wydawcy liczą na obniżenie VAT na e-prasę od 1 stycznia 2019 roku
Dziś e-gazety są traktowane jako usługa elektroniczna, podlegająca podstawowej stawce VAT (fot. Pixabay)
Izba Wydawców Prasy w piśmie do minister finansów Teresy Czerwińskiej wyraziła nadzieję, że obniżenie stawki podatku VAT na książki i prasę elektroniczną nastąpi jak najszybciej, najlepiej od 1 stycznia 2019 roku.
2 października ministrowie finansów Unii Europejskiej porozumieli się co do umożliwienia objęcia elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Dziś e-gazety są traktowane jako usługa elektroniczna, podlegająca podstawowej stawce (w Polsce 23 proc.). Z kolei prasa drukowana może korzystać z niższych stawek (8 i 5 proc.).
"IWP ma nadzieję, iż w tym przypadku Polska nie będzie potrzebowała aż dwóch lat na zaimplementowanie dyrektywy, ale wprowadzi oczekiwane zmiany już od 1 stycznia 2019 r. Przedmiotowa dyrektywa jest – jak na regulacje UE – wyjątkowo krótka" – czytamy w piśmie Izby do minister finansów.
– Zależy nam na tym, żeby te propozycje jak najszybciej weszły w życie. Kluczowy jest początek roku kalendarzowego, kiedy następuje sprzedaż całorocznej prenumeraty – mówi Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy. Dodaje, że IWP przekazała minister Czerwińskiej zestawienie proponowanych definicji i konkretnych zmian, które dotyczą precyzyjnego określenia kręgu beneficjentów zredukowanych stawek podatku VAT.
Izba podkreśla, że od dawna starała się o zrównanie stawek VAT na wydania elektroniczne z obowiązującymi stawkami dla wydań drukowanych. IWP prowadziła już w tej sprawie rozmowy m.in. z Ministerstwem Finansów.
Do zamknięcia wydania "Presserwisu" nie uzyskaliśmy komentarza Ministerstwa Finansów.
Zgodnie z dotychczasową dyrektywą o VAT państwa unijne mogły stosować obniżoną, a w niektórych przypadkach nawet zerową stawkę tego podatku na publikacje drukowane, jak książki, gazety i czasopisma. Jednak elektroniczne wydania tych publikacji musiały już być objęte podstawową stawką VAT, z wyjątkiem książek cyfrowych dostarczanych na nośniku fizycznym, jak np. CD.
(GDYJ, 05.11.2018)