Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 23, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy prasy piszą "Manifest" w sprawie ochrony treści dziennikarskich

Wydawcy i redakcje prasowe przygotowały "Manifest" w związku publikacją nowych dokumentów Komisji Europejskiej dotyczących ochrony praw własności intelektualnej. Chcą objęcia tzw. prawem wydawcy wszystkich treści dziennikarskich.

Komisja Europejska chce wesprzeć wydawców w walce z piractwem treści prasowych w internecie. 14 września br. opublikowała pięć dokumentów związanych z ochroną praw własności intelektualnej, w tym projekt dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Zakłada on wprowadzenie prawa wydawcy, które będzie podobne do praw pokrewnych, z których obecnie korzystają nadawcy oraz producenci utworów muzycznych i filmów.
Wydawcy spodziewają się, że propozycja Komisji Europejskiej zostanie oprotestowana przez właścicieli portali i agregatorów treści. - Pod hasłem „wolności słowa” chcą dalej korzystać z dostępu do informacji i treści prasowych bez właściwej rekompensaty dla twórców, czyli dziennikarzy i wydawców - informuje Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy. Dlatego IWP przygotowała treść "Manifestu", pod którym zbiera podpisy szefów wydawnictw i redakcji prasowych. Jest w nim poparcie dla projektu ustanowienia tzw. prawa wydawcy i apel, aby ustawodawcy każdego szczebla nie osłabiali go. Zaznacza, że nowe prawo wydawcy nie będzie miało wpływu na możliwość korzystania w internecie z linków ani na obowiązujące wyjątki od praw autorskich odnoszące się do cytatów, ilustracji, badań i kopiowania na prywatny użytek.
"Tworzymy każdego dnia tysiące artykułów, które – w epoce cyfrowej – mogą być w części lub w całości kopiowane, poddawane recyklingowi oraz promowane przez podmioty trzecie w ciągu zaledwie kilku sekund. Dlatego powinniśmy mieć możliwość odzyskiwania ponoszonych inwestycji. W przeciwnym razie nie będzie można dalej inwestować w rozwój profesjonalnego dziennikarstwa i realizować ważnej roli prasy, polegającej na dostarczaniu informacji, opinii, materiałów publicystycz­nych i rozrywkowych w naszym demokratycznym społeczeństwie" - piszą wydawcy.

"Manifest"

My, niżej podpisani redaktorzy naczelni czołowych polskich tytułów prasowych, z zadowole­niem przyjęliśmy opublikowany przez Komisję Europejską 14 września 2016 r. projekt dyrektywy w sprawie praw autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym, w którym przyznaje się wydawcom prasy należne im miejsce, uznając wydawców za podmioty praw autorskich w unijnym ustawodawstwie dotyczącym praw własności intelektualnej.
Wprowadzenie prawa wydawcy na szczeblu Unii Europejskiej to konieczność i historycznie ważny krok w zagwarantowaniu pluralizmu mediów, jako fundamentalnej podstawy, jeśli chodzi o swobodę wyrażania opinii oraz demokrację w świecie cyfrowym. Projekt przedłożony przez KE zmierza do naprawy zachwianej równowagi ekonomicznej, wynikającej z wykorzystywania przez liczne platformy sieciowe wysokiej jakości treści tworzonych przez profesjonalne zespoły redakcyjne i finansowanych przez wydawców prasy. Platformy te, nie ponosząc kosztów wytworzenia treści, nie tylko nie dzielą się swoimi przychodami z twórcami, ale dodatkowo odbierają im należne przychody reklamowe, przez co uszczuplają środki, które wydawcy mogliby reinwestować w powstawanie nowych jakościowych treści.
Komisja Europejska słusznie stwierdza, że bez odpowiedniej ochrony prawnej na poziomie UE zagrożona jest stabilność biznesowa naszej branży, a jej utrata wywołałaby negatywne konsekwencje dla pluralizmu mediów, demokratycznej debaty oraz jakości informacji.
Tworzymy każdego dnia tysiące artykułów, które – w epoce cyfrowej – mogą być w części lub w całości kopiowane, poddawane recyklingowi oraz promowane przez podmioty trzecie w ciągu zaledwie kilku sekund. Dlatego powinniśmy mieć możliwość odzyskiwania ponoszonych inwestycji. W przeciwnym razie nie będzie można dalej inwestować w rozwój profesjonalnego dziennikarstwa i realizować ważnej roli prasy, polegającej na dostarczaniu informacji, opinii, materiałów publicystycz­nych i rozrywkowych w naszym demokratycznym społeczeństwie. Nadszedł czas, aby zapełnić istniejącą w prawie lukę i zagwarantować pewność prawną publikacjom prasowym w świecie cyfrowym.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż wprowadzenie „prawa wydawcy” – potwierdzającego należne wydawcom prawa – nie będzie miało wpływu na wolność internetu, a w szczególności na możliwość korzystania z linków. Nie wpłynie także na wszystkie standardowe wyjątki od praw autorskich, takie jak te odnoszące się do cytatów, ilustracji, badań i kopiowania na prywatny użytek, które nadal będą miały zastosowanie.
W związku z powyższym, apelujemy do decydentów każdego szczebla, by zaproponowany projekt nie był osłabiany i aby obejmował wszystkie niezbędne prawa, umożliwiające nam dalszy rozwój, tworzenie i dystrybucję profesjonalnych treści prasowych.

(GK, 23.09.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.