Sprzedaż dzienników regionalnych w 2013 roku

Dynamika rynku prasy regionalnej
W 2013 roku w Polsce sprzedawało się dziennie średnio 523,3 tys. egz. dzienników regionalnych - to o 9,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Żadnemu z tytułów nie udało się zwiększyć sprzedaży.
Spadek sprzedaży w tym segmencie za cały rok jest jednak nieco mniejszy, niż był w pierwszej połowie ub.r. Dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman nie uważa tego jednak za symptom optymistyczny: – Jeszcze dwa, trzy lata temu sprzedaż gazet regionalnych spadała wolniej niż gazet ogólnopolskich, ale dziś ta tendencja się praktycznie wyrównała – wyjaśnia.
Pierwsze miejsce w rankingu sprzedaży gazet regionalnych utrzymuje "Polska Dziennik Zachodni" (Polskapresse) - jego średnia sprzedaż ogółem wyniosła w ub.r. 51 193 egz. i była niższa o 10,1 proc. w porównaniu z rokiem 2012. Druga była "Gazeta Pomorska" (Media Regionalne) ze sprzedażą 48 709 egz. (spadek o 10,9 proc.); trzeci - "Polska Głos Wielkopolski" – 35 876 egz. (spadek o 6,7 proc.). Dalej są: "Express Ilustrowany" (Polskapresse) – 35 831 egz. (spadek 9,3 proc.) i "Polska Dziennik Bałtycki" (Polskapresse) – 31 187 egz. (spadek o 9 proc.)
Zdaniem Artura Szczepańskiego, naczelnego "Nowości – Dziennika Toruńskiego" i "Expressu Bydgoskiego", sytuacja dzienników regionalnych jest lepsza od dzienników ogólnopolskich. - Na rynkach lokalnych nie ma tak silnej konkurencji jak wśród prasy ogólnopolskiej – twierdzi Szczepański. Uważa też, że dzienniki regionalne powinny powoli zacząć przechodzić na system umieszczania płatnych treści w Internecie, ale to będzie dla nich trudniejsze niż dla dzienników ogólnopolskich. – Czytelnika trzeba powoli przyzwyczajać do płatności w sieci, co widać na przykładzie prasy ogólnopolskiej. Trudno przewidzieć, ile czasu potrzeba, by wydawcy prasy regionalnej mogli na tym zacząć zarabiać – dodaje.
Zobacz interaktywną infografikę obrazującą sprzedaż dzienników ogólnopolskich w ostatnich latach
(MAL, JS, 07.02.2014)
