Dział: PUBLIC RELATIONS

Dodano: Lipiec 31, 2026

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PGE wygrało w apelacji proces o ochronę marki

PGE działa również na rynku fotowoltaiki, a jej oferta jest skierowana do tych samych klientów, do których trafia PGF (fot. materiały prasowe)

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację firmy PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna i przyznał PGE Polskiej Grupie Energetycznej rację w sporze o ochronę znaków towarowych PGE – poinformowała Polska Grupa Energetyczna.

"Zgodnie z prawomocnym rozstrzygnięciem, spółka fotowoltaiczna, posługując się łudząco podobną nazwą, naruszała prawa ochronne do znaków towarowych PGE i dopuszczała się czynów nieuczciwej konkurencji. PGF musi zaprzestać używania spornej nazwy, przeprosić PGE oraz zapłacić 20 tys. zł na rzecz Muzeum Narodowego w Kielcach" – podano w informacji. Spór toczył się od 2021 roku.

Zgodnie z wyrokiem, PGF powinna zaprzestać posługiwania się firmą "PGF Polska Grupa Fotowoltaiczna SA" oraz skrótem "PGF SA" w prowadzonej działalności, materiałach informacyjnych i reklamowych oraz na stronie internetowej. Spółce nakazano zaniechanie naruszania znaków towarowych, do których PGE posiada wyłączne prawo używania, a także złożenie PGE pisemnych przeprosin i opublikowanie oświadczenia z przeprosinami w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku.

Sąd podzielił argumentację PGE dotyczącą renomy jej znaków towarowych i samej firmy. Potwierdził, że obie spółki działają na tym samym rynku i kierują ofertę do tych samych odbiorców, a posługiwanie się przez pozwanego oznaczeniami wysoce podobnymi do oznaczeń PGE stwarzało realne ryzyko wprowadzenia klientów w błąd. "Sąd zwrócił przy tym uwagę, że ryzyko pomyłki było tym większe, że PGE funkcjonuje w powszechnym obrocie jako grupa spółek, przez co przeciętny odbiorca mógł błędnie uznać PGF za kolejny podmiot z grupy kapitałowej PGE" – dodano.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest spółką akcyjną notowaną na GPW, największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce.

(PAP, PAR, 31.07.2026)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.