Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 17, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

BBC przeprasza Donalda Trumpa, ale prezydent USA nie rezygnuje z pozwu

Mimo przeprosin Donald Trump dalej zapowiada złożenie pozwu przeciwko brytyjskiemu nadawcy (fot. Andy Rain/PAP/EPA)

BBC wystosowało przeprosiny wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa za zmanipulowanie jego wypowiedzi sprzed ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Mimo to Trump dalej zapowiada złożenie pozwu przeciwko brytyjskiemu nadawcy publicznemu.

Administracja amerykańska wyznaczyła BBC czas na ustosunkowanie się do zarzutów do godz. 22 w piątek czasu brytyjskiego. Nadawca dotrzymał terminu.

Trump: "Pozwiemy ich na kwotę od 1 do 5 mld dol."

"Chociaż BBC szczerze żałuje sposobu, w jaki zmontowano to nagranie wideo, stanowczo nie zgadza się z twierdzeniem, że istnieją podstawy do wniesienia pozwu o zniesławienie" – oświadczył brytyjski nadawca.

Czytaj też: Partia Farage'a odmawia BBC po aferze związanej z wypowiedzią Trumpa

"Pozwiemy ich na kwotę od 1 do 5 miliardów dolarów prawdopodobnie w przyszłym tygodniu" – zapowiedział Donald Trump reporterom na pokładzie Air Force One, udając się na weekendowy wypoczynek na Florydę.

Prawnicy prezydenta Stanów Zjednoczonych podtrzymują, że BBC musi wycofać materiał, przeprosić prezydenta i zrekompensować "szkody finansowe i wizerunkowe".

W odcinku programu "Panorama" w październiku 2024 roku, czyli przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, zmontowano trzy fragmenty wystąpień Trumpa ze stycznia 2021 roku w sposób sugerujący, że polityk w jednej ciągłej wypowiedzi jednoznacznie zachęcał swoich zwolenników do wywołania zamieszek na Kapitolu. BBC informuje, że nie planuje ponownych emisji programu.

Po wybuchu afery do dymisji podali się szef BBC Tim Davie i dyrektorka wykonawcza działu wiadomości Deborah Turness.

Czytaj też: Pojedynek na listy. BBC o Gazie nie umie wyemitować nic bez kontrowersji

(MAC, 17.11.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.