Większość lokalnych wydawców przeniosła druk tygodników do drukarni Grupy ZPR Media
Przy wyborze drukarni decydowały odległość, transport i terminy zamykania wydań (fot. Unsplash.com/Bank Phrom)
Lokalni wydawcy, którzy do końca września współpracowali z drukarnią Agory w Warszawie, przenieśli się do innych drukarń. Wielu zdecydowało się na ofertę Grupy ZPR Media.
Największa część przeniosła się z ulicy Daniszewskiej do drukarni ZPR przy Jubilerskiej, także w stolicy. W grę wchodziła również drukarnia Sereni. Natomiast część wydawców rozważała placówkę Polska Press w Bydgoszczy czy w Sosnowcu. Wydawcy z rejonu Kielc oraz Łodzi wybrali tę drugą opcję.
Zmiana drukarni nie wpłynęła na deadline'y
Na Jubilerską druk przeniosło wydawnictwo Starpress ze Starachowic, wydawca "Tygodnika Starachowickiego", "Tygodnika Skarżyskiego", "Tygodnika Koneckiego" i "Tygodnika Szydłowieckiego".
Czytaj też: Wydawnictwo Bauer przeprowadziło rebranding 37 czasopism krzyżówkowych
– W związku z przenosinami musieliśmy zmienić dzień wydania "Tygodnika Starachowickiego", który do tej pory ukazywał się w poniedziałki. Teraz trafia do sprzedaży w środę – mówi "Presserwisowi" Piotr Krysiak, szef wydawnictwa. – Ale to dobrze, bo kiepsko się kończy gazetę w weekend.
Zmiana drukarni nie wpłynęła negatywnie na deadline'y tygodników. Według Krysiaka są korzystne. – Dodatkowo transport z ZPR zapewnia nam ta sama firma, która obsługiwała drukarnię Agory. Pracujemy więc z kierowcami, których już znamy – dodaje.
Największa obecnie gazeta lokalna w Polsce – "Tygodnik Zamojski" – również zdecydował się skorzystać z oferty Grupy ZPR Media. W październiku tygodnik drukował się przy Jubilerskiej w Warszawie.
Grupa ZPR Media zyskuje kolejnych klientów
Na podobny krok zdecydowała się Marta Ringart-Orłowska, wydawczyni "Kuriera Gmin" w powiecie wołowskim na Dolnym Śląsku. Tu też w grę weszła odległość od drukarni, kwestia transportu i dogodne terminy zamknięcia wydania.
Czytaj też: Dawnych delegacji czar. O redakcyjnych podróżach i dziwnych środkach lokomocji
Do drukarni Grupy ZPR Media przeniósł się też "Nowy Łowiczanin". – Ale to była konsekwencja innych działań naszej grupy wydawniczej – mówi Patryk Ślęzak, który kupił łowicki tygodnik we wrześniu. – Przy Jubilerskiej drukujemy pięć innych naszych gazet, więc logiczne było, że i ten tytuł tam trafił.
Z warszawskiej drukarni Agory do końca września wychodziło ok. 100 lokalnych tytułów. Ich wydawcy musieli zdecydować się na przenosiny po tym, jak Agora zdecydowała się zamknąć drukarnię. Swoje gazety przeniosła do drukarni Polska Press w Bydgoszczy.
Czytaj też: Dziennikarz w biznesach. Michał Broniatowski ma bujny życiorys zawodowy
(PAR, 26.10.2025)










