Likwidacja TVP uznana przez sąd za zgodną z prawem. Pozew Michała Adamczyka oddalony

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd jednoznacznie stwierdził, że likwidacja spółki została wpisana do rejestru (fot. materiały prasowe)
Sąd Okręgowy w Warszawie w czwartek oddalił w całości pozew złożony przez Michała Adamczyka kwestionujący prawidłowość tzw. uchwał likwidacyjnych Telewizji Polskiej z 27 grudnia 2023 roku, które dotyczyły rozwiązania spółki i ustanowienia likwidatora - poinformowała spółka.
Sąd uznał, że otwarcie likwidacji spółki na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych było zgodne z prawem, a likwidator jest umocowany do działania w imieniu spółki. Przepisy nie precyzują w jakim terminie należy zakończyć likwidację, a odwracalność procesu likwidacji nie przekreśla podjętych wcześniej czynności.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd jednoznacznie stwierdził, że likwidacja spółki została wpisana do rejestru, nie istnieją dwa ośrodki władzy, dlatego Michałowi Adamczykowi nie przysługiwała legitymacja do złożenia pozwu.
- Sąd zakwestionował między innymi kompetencje RMN do powoływania członków zarządu TVP, co wydaje się absurdalne, bo przecież RMN powołuje zarządy mediów publicznych od 2016 roku i formalnie nic w tym zakresie się nie zmieniło. Nie ma przecież żadnej nowej ustawy - komentuje Michał Adamczyk.
Wyrok nie jest prawomocny. - Złożę oczywiście apelację i jestem spokojny o końcowe rozstrzygnięcie w tej sprawie - zapowiada Adamczyk i dodaje: - Wszyscy wiemy, że likwidacja TVP jest pozorna. Pozostaje tylko kwestią czasu, by wykazać to przed sądami.
Michała Adamczyka na swojego prezesa TVP powołała pod koniec 2023 roku - głosami polityków Prawa i Sprawiedliwości - Rada Mediów Narodowych. W marcu 2025 roku uchylono uchwałę w tej sprawie.
(KOZ, 03.07.2025)
