Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 09, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wybór papieża złamał ramówki telewizyjne i zmienił wygląd serwisów internetowych

Serwisy internetowe mogły najszybciej zareagować na wybór nowego papieża (graf: PAR)

Redakcje telewizyjne i radiowe łamały ramówki, a portale internetowe zmieniały układ stron głównych po ogłoszeniu w Watykanie, że nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z Chicago, który przyjął imię Leona XIV. Największe polskie media miały korespondentów w Watykanie, którzy relacjonowali konklawe. Z trudnościami musiały sobie radzić dzienniki regionalne. 

"Zawsze chciałem to powiedzieć: habemus papam" - przerwał swój program "Tak jest" w TVN 24 Andrzej Morozowski na widok białego dymu pokazanego przez realizatorów w oknie podglądu po godz. 18. Stacja TVN 24 kilka dni wcześniej wysłała do Watykanu Pawła Łukasika. Towarzyszył mu Jacek Tacik z "Faktów" TVN.

Gdy z komina w Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się biały dym oznaczający, że kardynałowie wybrali papieża, relację na żywo rozpoczął kanał TVP Info, który w Watykanie miał sporą ekipę. Byli w niej Klaudia Aramowicz, Marcin Kowalski, Rafał Miżejewski i Magdalena Śleziak. Telewizja Polska wysłała do Watykanu także Joannę Dunikowską-Paź, Daniela Chalińskiego i Annę Hałas z serwisu informacyjnego "19.30". W Rzymie byli również Grzegorz Sajór i Marek Zając, który występował podczas transmisji na żywo.

Wydanie specjalne uruchomił Polsat News. Dla stacji z Watykanu nadawali Agnieszka Milczarz i Błażej Filipiak. 

Na miejscu w Watykanie pracowała ekipa stacji Republika, która także przerwała program i uruchomiła wydanie specjalne. W Rzymie działało plenerowe studio Republiki, w którym pracowali Monika Borkowska i Karol Gnat. Wysłannikami stacji do Rzymu i Watykanu byli też Rafał Stańczyk i Maksymilian Maszenda.

Wysłanniczkę do Watykanu Annę Pawelec miała stacja wPolsce24. Kanał szybko rozpoczął wydanie specjalne, ale przez pewien czas nie aktualizował serwisu internetowego, na którym kilkanaście minut po ogłoszeniu decyzji kardynałów nadal widniał materiał o oczekiwaniu na biały dym.

Na żywo wydarzenia w Watykanie relacjonowali też Rafał Fleszar i Magdalena Wolińska-Riedi, realizujący program specjalny dla katolickiej telewizji ETWN Polska.

W Rzymie i Watykanie obecne były ekipy polskich rozgłośni radiowych. RMF FM już na początku konklawe wysłał do Watykanu Tomasza Terlikowskiego, na co dzień gospodarza programu "Poranna Rozmowa” (prowadził go z Rzymu), Tomasza Staniszewskiego prowadzącego serwis informacyjny "Fakty", reportera Michała Krasonia, a także szefową publicystyki RMF FM Natalię Nadolczak. Rozgłośnia miała na miejscu również wóz satelitarny.

Do stałego korespondenta Polskiego Radia w Rzymie Piotra Kowalczuka dołączył Piotr Piętka. Z publicznym radiem w Watykanie współpracowała też Urszula Rzepczak.

Z Radia Zet w Rzymie był Tomasz Kubat, z radia Tok FM - Tomasz Fenske, a z Radia Plus - Patrycja Michońska.

Natomiast Radio Plus w czwartek nie musiało przerywać swojego programu. W czasie konklawe nadawało od 18 do 20 specjalny program "Watykan 2025. Konklawe w Radiu Plus". 

Portale internetowe miały przygotowane do uruchomienia formaty specjalne. W Watykanie od poniedziałku pracował dziennikarz Onetu Szymon Piegza. Można go było zobaczyć codziennie w Onet Rano, gdzie prowadził rozmowy wideo z ekspertami, zbierał komentarze z placu Świętego Piotra, a także przygotowywał korespondencje tekstowe. Po wyborze nowego papieża Onet uruchomił na stronie głównej specjalną sekcję i program.

Przygotował się też portal Interia, który po wyborze papieża uruchomił podcast wideo "Studio Watykan", w którym Jolanta Kamińska-Samolej i Paulina Sowa na gorąco komentowały wybór kardynałów, rozmawiały z ekspertami, opisywały, co ten wybór oznacza dla Kościoła katolickiego. Gościem specjalnym programu był ks. prof. Andrzej Kobyliński. Działania Interii dopełniały relacje oraz materiały korespondentów Polsat News z Watykanu.

Sekcję specjalną udostępnił też portal Wirtualna Polska. Dość szybko głównym materiałem była w nim rozmowa Arkadiusza Grochota z o. Beniaminem Kuczałą OSA  (augustianinem tak jak nowo wybrany papież), który poznał osobiście kardynała Roberta Prevosta, dziś Leona XIV. 

Serwis internetowy "Gazety Wyborczej" Wyborcza.pl już w trakcie konklawe prowadził na stronie głównej relację na żywo. "GW" ma w Rzymie włoskiego korespondenta Bartosza Hlebowicza, który relacjonował konklawe dla "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl. Natomiast portal Gazeta.pl korzystał z materiałów tworzonych przez wysłanników pozostałych redakcji Grupy Agora.

Wieczorna pora wyboru papieża stała się problemem dla redakcji dzienników. - W większości przypadków zdążyliśmy zmienić jedynki, w kilku się nie udało - przyznaje Marek Twaróg, redaktor naczelny Polska Press Grupy, która wydaje 20 regionalnych dzienników. Twaróg dodaje, że liczyła się szybkość przekazywania informacji w serwisach internetowych. - Nie tworzyliśmy "watykańskiego" zespołu, ale przygotowaliśmy dość szczegółowy plan obejmujący wszystkie działania związane z wyborem papieża, chociażby sposób ekspozycji komina Kaplicy Sykstyńskiej w naszych poszczególnych serwisach. Całość informacji o konklawe koordynował newsroom centralny. Tu udało się nam błyskawicznie opanować sytuację - zapewnia Twaróg.

Po śmierci papieża Franciszka Polska Press nawiązała współpracę z serwisem Vatican News, który zapewniał m.in. internetową relację wideo z Watykanu.

Polska Press Grupa przygotowała dodatek specjalny do dzienników regionalnych. - To ośmiokolumnowy poczet papieży, na którego okładce znajdzie się zdjęcie nowo wybranego papieża. Wydanie zaplanowaliśmy na poniedziałek, dlatego czwartkowy wybór trochę pomieszał nam szyki - przyznaje Marek Twaróg.

"Rzeczpospolita" wysłała do Watykanu Tomasza Krzyżaka, od 2016 roku szefa działu krajowego gazety. Krzyżak na co dzień zajmuje się tematyką Kościoła katolickiego, Poza tekstami dla gazety relacjonował też nastroje w mediach społecznościowych związane z wyborem nowego papieża.

W serwisie internetowym dziennika "Fakt" Fakt.pl publikowano relacje dotyczące konklawe, a także komentarze i analizy ekspertów. Zgodnie z planem po wyborze papieża na Fakt.pl pojawił się boks specjalny. Przygotowano także program wideo o konklawe z udziałem watykanistów i innych ekspertów zajmujących się tematyką Kościoła.

Swoje serwisy internetowe wykorzystały do przekazywania informacji z Watykanu tygodniki opinii. "Polityka" publikowała teksty Tomasza Bieleckiego z Polityki Insight, korespondenta w Brukseli, który zajmuje się też Włochami i Watykanem. "Tygodnik Powszechny" korzystał z doświadczenia Edwarda Augustyna, który niedawno objął stanowiska kierownika działu religijnego "TP". Wcześniej przez pięć lat był korespondentem "Tygodnika Powszechnego" w Watykanie akredytowanym przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej. 

Czytaj też: Trwają zdjęcia do nowego serialu szpiegowskiego TVP "Wojna zastępcza"

(MNIE, KOZ, MAK, PAR, 09.05.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.