Sąd uchylił decyzję KRRiT ws. koncesji na MUX 8. Rada dała miejsce wPolsce24 i Republice

Sprawa toczyła się ze skargi Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks (screen: YouTube/Telewizja Republika)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o odmowie udzielenia koncesji na nadawanie na MUX 8 na rzecz spółki Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks dla kanału Polska24.
Sąd zasądził też od przewodniczącego Rady na rzecz spółki Polskie Wolne Media ponad 10 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Przewodniczący KRRiT naruszył przepisy
Sprawa toczyła się ze skargi spółki Polskie Wolne Media, która nie uzyskała miejsca na MUX 8, a dostały je Republika i wPolsce24. Wyrok nie jest prawomocny. Uczestnikom postępowania przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Czytaj też: Debata wyborcza Republiki bez Rafała Trzaskowskiego i Magdaleny Biejat
Zdaniem sądu przewodniczący KRRiT naruszył przepisy postępowania administracyjnego w stopniu, w którym mogło to mieć wpływ na wynik sprawy, a zarzuty podniesione w skardze okazały się zasadne. Wskazano m.in., że Polskie Wolne Media otrzymały protokół z posiedzenia KRRiT, ale dopiero po upływie 3-4 miesięcy od posiedzenia.
Według sądu szokującym jest, że większość składu KRRiT stwierdziła, że ważniejsze od przepisów prawa są listy intencyjne, czyli zwolenników danej stacji. Zdaniem sądu nieprawidłowo oceniono wnioski. Nie zbadano też podmiotów pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa, choć wcześniej KRRiT wyraziła stanowisko o potrzebie takiej weryfikacji. Według sądu w decyzji powinno zostać wyjaśnione, dlaczego dany podmiot spełnia, a inny nie spełnia warunków.
Świrski nadał rygor natychmiastowej wykonalności
Sąd podkreślił, że opinia ekonomiczno-finansowa dotycząca spółki Telewizji Republika mówi o jej złej sytuacji ekonomicznej. Według sądu darowizny nie są pewnymi przychodami, świadczącymi o przyszłej płynności finansowej spółki.
Czytaj też: Business Insider: Michał Sołowow wycofał się z planów zakupu TVN
Przypomnijmy, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji o udzieleniu koncesji naziemnych w MUX 8 dla Telewizji Republika (kanał Republika) i Fratrii (wPolsce24).
Dotyczy to też odmowy udzielenia koncesji dla Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks (z kanałem Polska24) i węgierskiej spółki TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság (rozrywkowo-lifestylowy PTV). Dzięki temu nadawanie można było rozpocząć bez czekania aż decyzja się uprawomocni.
Czytaj też: Za dwa tygodnie rusza nowy serwis TVN 24+. Zniknie marka TVN 24 Go
(MNIE, 09.04.2025)
