Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 18, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP chce kontroli wyborów w stołecznym oddziale, bo przegrał je Michał Karnowski

Wniosek Zarządu Głównego SDP to kolejny etap sporu pomiędzy władzami organizacji a jej największym oddziałem (fot. Paweł Supernak/PAP)

Krajowe władze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich złożyły wniosek o skontrolowanie, czy wybory w warszawskim oddziale odbyły się zgodnie z przepisami. Wcześniej to stołeczny oddział wysłał wniosek do władz stolicy o kontrolę w SDP – jego statutu, wyborów, finansów organizacji i jej fundacji.

20 stycznia Zarząd Główny SDP wysłał do KRS wniosek o weryfikację, czy zmiany zgłoszone do sądu przez Oddział Warszawski SDP, po wyborach nowych władz z 7 grudnia, są zgodne z przepisami prawa i statutem organizacji. Wygrał je Zbigniew Rytel (41 głosów) – kandydat krytyków Zarządu Głównego, a przegrał Michał Karnowski (32), zasiadający dotąd we władzach, także w zarządzie Fratrii – spółki, która m.in. wydaje prawicową telewizję wPolsce24.

Osiem "poważnych uchybień"

W komunikacie zarząd SDP pisze, iż oddział "dopuścił się poważnych uchybień w zakresie przeprowadzenia procedury wyborczej".

Czytaj też: Microsoft ogłasza inwestycję 2,8 mld zł w chmurę, AI i cyberbezpieczeństwo w Polsce

Najważniejszym zarzutem ma być wybranie do władz Marka Czarneckiego, który w tym czasie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu krajowego partii Ruchu Jedności Polaków. Jej sprawowanie potwierdza rejestr Sądu Okręgowego w Warszawie. Tymczasem, jak czytamy, statut SDP zakazuje łączenia funkcji we władzach oddziału i członka władz partii politycznej. Oddział warszawski wyjaśnia, że Czarnecki zrezygnował z kierowania Ruchem Jedności Polaków cztery dni przed wyborami w SDP, tj. 3 grudnia.

Władze SDP jeszcze w grudniu ub.r. wysłały do stołecznego oddziału pismo, w którym wypunktowały w sumie osiem "poważnych uchybień" związanych z wyborami w tym oddziale. W obszernej odpowiedzi stołeczny SDP odniósł się do każdego z zarzutów.

Kolejny etap sporu w SDP

Wniosek Zarządu Głównego SDP to kolejny etap sporu pomiędzy władzami organizacji a jej największym oddziałem, stanowiącym ponad połowę członków. W kwietniu 2024 roku, po zjeździe nadzwyczajnym (16-17 marca), trójka delegatów SDP i członków stołecznego oddziału złożyła do KRS pismo, by ten odrzucił nowy statut organizacji. Bezskutecznie. Decyzja sądu jest nieprawomocna, bo jeden z sygnatariuszy od niej się odwołał.

Czytaj też: Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała zespół do uzdrawiania rynku książki

W grudniu do trójki członków SDP (m.in. byłej wieloletniej prezeski Krystyny Mokrosińskiej) dołączył oficjalnie oddział warszawski. Razem przesłali do Urzędu Miasta st. Warszawy wniosek o kontrolę w zarejestrowanym w stolicy SDP oraz jej Fundacji Solidarności Dziennikarskiej. W obszernym wniosku poinformowano o "nieprawidłowościach", które miały zmienić statut i wpłynąć na wybory w październiku. Autorzy tego wniosku liczą, iż w tym roku uda się w "prawidłowy" sposób zwołać Nadzwyczajny Zjazd SDP i ponownie wybrać władze organizacji.

"Presserwisowi" nie udało się skontaktować ani z wybranym niedawno szefem oddziału warszawskiego Zbigniewem Rytlem, ani z Jolantą Hajdasz – prezeską ogólnokrajowego SDP.

Czytaj też: Wieczorami wzrosła słuchalność RMF FM, Radia Maryja, Jedynki i Tok FM. Badanie Radio Track

(KB, 18.02.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.