Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 13, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Maciej Świrski w środę 19 lutego ma stanąć przed komisją sejmową. Uchwała o Trybunale Stanu - przełom marca i kwietnia

Maciej Świrski złoży wyjaśnienia przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej (fot. Tomasz Gzell/PAP)

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ma w środę 19 lutego złożyć wyjaśnienia przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która przygotowuje wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. Uchwała oznaczająca zawieszenie go w obowiązkach może zostać podjęta przez Sejm na przełomie marca i kwietnia.

Uchwałę o pociągnięciu Macieja Świrskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej Sejm musi podjąć bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Rządząca koalicja dysponuje wystarczającą liczbą posłów do jej przeforsowania.

Posiedzenie Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, podczas którego Maciej Świrski ma złożyć wyjaśnienia, zaplanowano na 19 lutego na godz. 10.30. Ponieważ procedowanie jest odpowiednikiem postępowania karnego, posiedzenie będzie zamknięte.

Podczas dotychczasowych prac komisja przesłuchała likwidatorów mediów publicznych i członków KRRiT. Na ostatnim posiedzeniu przewodniczący Zdzisław Gawlik (KO) zapewnił, że prace nad wnioskiem w sprawie Macieja Świrskiego zmierzają do finału.

Po zakończeniu pracy w sprawie Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej może wnieść do Sejmu o pociągnięcie konkretnej osoby do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Powoduje zawieszenie jej w czynnościach służbowych. 

Czytaj też: Radio I Archidiecezji Białostockiej z serwisami informacyjnymi Republiki

- Ostateczny wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu ma być gotowy na przełomie marca kwietnia i powinien być od razu poddany pod głosowanie, aby jak najszybciej wykluczyć przewodniczącego z prac KRRiT - mówi "Presserwisowi" poseł Koalicji Obywatelskiej, proszący o zachowanie anonimowości. - Bez Macieja Świrskiego w KRRiT większość miałaby wprawdzie dalej grupa wyłoniona przez PiS i prezydenta Andrzeja Dudę, ale mamy plany przeciągnięcia konkretnych osób na swoją stronę - dodaje.

Oprócz Macieja Świrskiego w skład KRRiT wchodzą: Agnieszka Glapiak (powołana przez ówczesną większość rządową w Sejmie 15 października 2022 roku), Hanna Karp (powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę 3 października 2022 roku), Marzena Paczuska (powołana przez Andrzeja Dudę 3 października 2022 roku) oraz Tadeusz Kowalski (powołany przez Senat 4 sierpnia 2022 roku).

Wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu złożyła w maju 2024 roku grupa 185 posłów. Wnioskodawcy zarzucają szefowi KRRiT naruszenie prawa poprzez blokowanie pieniędzy z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowanie koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN 24, Radia Tok FM, Radia Zet oraz niewykonywanie badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych.

(JF, 13.02.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.