Z Krajowego Instytutu Mediów w grudniu odeszło ok. 70 pracowników
Rzeczniczka KRRiT informuje, że Krajowy Instytut Mediów nie jest przeznaczony do likwidacji (screen Kim.gov.pl)
Krajowy Instytut Mediów, prowadzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zamyka projekty badawcze, w tym Badanie Założycielskie. W grudniu z KIM rozstało się ok. 70 pracowników. KRRiT przekonuje jednak, że KIM nie jest przeznaczony do likwidacji.
Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, informuje, że w związku z poprawką zatwierdzoną przez większość sejmową po pracach komisji finansów publicznych na 2025 rok, uległ zmianie plan finansowy Krajowej Rady.
Czytaj też: Towarzystwo Dziennikarskie żąda od polityków PiS przeproszenia dziennikarzy
– Obecnie rządząca koalicja zdecydowała o ograniczeniu konstytucyjnemu organowi, czyli KRRiT, jego budżetu na rok 2025 o prawie 50 procent, a konkretnie o 55 mln zł. Wobec tej decyzji koalicji rządzącej, KRRiT musi zakończyć zamówienia na usługi badawcze zlecane do KIM, co wiąże się z zaprzestaniem prowadzenia przez KIM prac badawczych w zakresie Badania Założycielskiego, AudioTrack i Panelu Telemetrycznego – wyjaśnia Teresa Brykczyńska.
Dodaje, że badania te – w tym Badanie Założycielskie – zostają zamknięte. – W wyniku tych decyzji rozpoczął się proces głębokiej restrukturyzacji KIM i już w grudniu straciło pracę około 70 osób. Dalsze prace restrukturyzacyjne będą realizowane w 2025 roku – zapowiada.
Jednocześnie rzeczniczka KRRiT przekonuje, że Krajowy Instytut Mediów nie jest przeznaczony do likwidacji. Taką informację otrzymał Przemysław Broniszewski, członek zarządu związku MOC TV, skupiającego nadawców telewizyjnych.
Czytaj też: Konferencja SDP o przejęciu mediów publicznych. Kurski, Adamczyk, Rachoń
(KOZ, 23.12.2024)