Konferencja SDP o przejęciu mediów publicznych. Kurski, Adamczyk, Rachoń
Spotkanie było transmitowane online, bez mozliwości zadawania pytań z zewnątrz (screen: YouTube/SDP Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich)
Najważniejsi ludzie mediów skupieni wokół SDP, PiS i TVP z czasów rządów prawicy podsumowywali ostatni rok w mediach publicznych. Spotkali się na konferencji Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich pt. "Zbrodnia bez kary. »Likwidacja« mediów publicznych w Polsce 2023-2024". Obecni byli m.in. Jacek Kurski, Michał Adamczyk, Wojciech Surmacz, Michał Rachoń, Michał Karnowski i Tomasz Sakiewicz.
Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, opisując obecną sytuację prawną TVP twierdził: "Mamy do czynienia z kompletnym bezprawiem!" I dodawał, iż w Polsce są już "znaczne elementy autorytaryzmu, jeśli nie powiedzieć dyktatury". Tę ostatnią opinię powtarzało wielu panelistów.
Michał Adamczyk: "Została uśpiona czujność"
Jacek Kurski, prezes TVP przez ponad sześć lat rządów PiS, przekonywał: "To była dobra telewizja, normalna, z serialami, do której przyklejony był przekaz propaństwowy". O Tusku mówił, iż "rządzi oszalały żądzą zemsty".
Czytaj też: Jacek Kurski dołącza do wPolsce24. Będzie prezentował analizy polityczne
Wielu uczestników panelu powtarzało, że "dramatyczna sytuacja" TVP jest nie do odbudowania pod względem zasięgów. Mówiono też, że wpisanie TVN na listę firm strategicznych to chęć utrzymania "monopolu informacji".
Zastanawiano się także nad tym, jak można było dłużej utrzymać kontrolę nad mediami – głównie nad TVP. "Została uśpiona czujność, także polityków. Twierdzili, że media są właściwie zabezpieczone i chronione" – mówił Michał Adamczyk, nazywany raz prezesem, a raz byłym prezesem TVP.
Konferencja bez pytań z zewnątrz
Były prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz ujawnił, że poszukiwany obecnie listem gończym poseł Marcin Romanowski rok temu spał u niego w gabinecie, by nie ustępować miejsca nowym władzom mediów publicznych.
Czytaj też: Reuters: Warner Bros. Discovery rozpoczął proces sprzedaży TVN
O "likwidacji" TV Biełsat przekonywało wielu panelistów, w tym Agnieszka Romaszewska-Guzy – twórczyni tej stacji, pozbawiona kierownictwa w niej w marcu br. Padały sugestie, iż te działania rządu mają służyć Moskwie.
Konferencję transmitowano online. Nie było możliwości zadawania pytań z zewnątrz.
Czytaj też: TVP Info: program "Oko na Wschód" następcą "Akcentu Wschodniego"
(KB, 22.12.2024)