KRRiT chce zachowania konkurencyjności operatorów multipleksów. Sugeruje UKE niskie opłaty za MUX 5
O opinię w tej sprawie Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, poprosił KRRiT (fot. Pixabay.com)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opowiada się za zachowaniem konkurencyjności naziemnych operatorów MUX. Chce, żeby opłaty za piąty multipleks, obecnie nieobsadzony, nie były zbyt wysokie.
O opinię KRRiT w sprawie operatora MUX 5 poprosił Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE przygotowuje się bowiem do ogłoszenia konkursu na operatora tego multipleksu.
Na ten temat dyskutowano na środowym posiedzeniu Rady. Ostatecznie - zgodnie z przepisami - to przewodniczący KRRiT Maciej Świrski prześle do UKE treść opinii. Ma się w niej znaleźć argument dotyczący zachowania konkurencyjności operatorów. KRRiT ma zasugerować UKE niską opłatę za korzystanie z częstotliwości, co z kolei może przełożyć się na niższe ceny dla nadawców za usługi emisji sygnału.
Czytaj też: Komornik ściąga należności od Tomasza Duklanowskiego na rzecz Radia Szczecin
Obecnie za emisję wszystkich MUX ogólnopolskich odpowiada Emitel. W przypadku większości multipleksów wykonuje te usługi na podstawie porozumień z nadawcami, a przy MUX 8 jest operatorem i to na niego wydana jest decyzja rezerwacyjna.
O zawartości programowej multipleksu KRRiT będzie dyskutować dopiero po wyborze operatora. Nadal możliwe jest zarówno obsadzenie MUX 5 nowymi kanałami, jak i przeniesienie tam stacji z MUX 8, co proponował jeszcze poprzedni skład Krajowej Rady.
Gdy opinia KRRiT dotrze do UKE, kolejnym krokiem będą konsultacje dokumentacji konkursowej, które muszą potrwać minimum 30 dni. Dopiero potem może ruszyć konkurs.
Operatorem MUX 5 chcą zostać: Emitel, BCAST z Grupy Polsat Plus (m.in. emitujący w przeszłości sygnał eksperymentalnych multipleksów telewizyjnych) i MWE Teleport z grupy MWE Networks (operator np. multipleksów lokalnych). Te firmy zawnioskowały o jego rezerwację. W związku z tym, że chętnych jest trzech, UKE musi rozpisać konkurs.
W Polsce działają już MUX 1, MUX 2, MUX 8 z kanałami komercyjnymi, MUX 3 i MUX 6 z kanałami TVP oraz MUX 4 z kodowanymi stacjami Polsat Box.
(MNIE, 19.12.2024)