Polski film dokumentalny zdobywcą International Emmy. Po raz pierwszy w historii
"Pianoforte" był pokazywany m.in. na festiwalu filmowym w Sundance (screen: YouTube/Greenwich Entertainment)
"Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka został w Nowym Jorku uhonorowany telewizyjną nagrodą International Emmy w kategorii Arts Programming. Po raz pierwszy w historii polski film dokumentalny otrzymał takie wyróżnienie. Statuetki są przyznawane międzynarodowym produkcjom stworzonym poza Stanami Zjednoczonymi. Film był już pokazywany w kinach, w HBO i na platformie Max.
Produkcja przedstawia opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Do pierwszego etapu jego ostatniej edycji w 2021 roku przeszło 87 muzyków, a w finale znalazło się miejsce tylko dla najlepszej dwunastki. Bohaterami są młodzi ludzie pochodzący z różnych stron świata, którzy od dzieciństwa poświęcili się grze na fortepianie.
Czytaj też: Conan O'Brien poprowadzi ceremonię wręczenia Oscarów. Zastąpi Jimmy'ego Kimmela
"Pianoforte" jest pierwszym polskim filmem dokumentalnym w historii uhonorowanym tą prestiżową nagrodą. Do tej pory tylko dwie inne polskie produkcje zostały wyróżnione przez Akademię. W 2007 roku International Emmy zdobyło "Magiczne drzewo" (serial w kategorii dla dzieci i młodzieży), a w 2009 roku był do niej nominowany film "Siedem bram Jerozolimy".
Dla Telemarku, jednego z wiodących producentów filmowych na polskim rynku, to jednak nie pierwsza styczność z International Emmy Awards. W 2021 roku nagrodę zdobył film "Kubrick by Kubrick", współprodukowany przez firmę i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Rywalami "Pianoforte" w jego kategorii były brytyjski "Robbie Williams", argentyński "Virgilio" oraz japoński "Who I Am Life".
Czytaj też: Dźwięk zły. Dlaczego nie możemy zrozumieć, co mówią aktorzy w polskich filmach?
Nagrody przyznaje Międzynarodowa Akademia Sztuki i Nauki Telewizyjnej (największa organizacja zrzeszająca instytucje ze wszystkich sektorów przemysłu telewizyjnego).
Statuetkę dla najlepszego aktora zdobył Timothy Spall za rolę w brytyjskim filmie "The Sixth Commandment". Najlepszą aktorką okazała się Chutimon Chuengcharoensukying, występująca w tajlandzkim "Hunger". Za film komediowy uhonorowano argentyńską "Daily Dose of Sunshine", a za film dokumentalny – brytyjski "Otto Baxter: Not a F**ing Horror Story". Najlepszym serialem dramatycznym uznano franuski "Les Gouttes de Dieu", z kolei najlepszą telenowelą została hiszpańska "La Promesa". W kategorii Film telewizyjny/miniserial jurorzy nagrodzili niemiecki "Liebes Kind".
Międzynarodowa nagroda Emmy 2024 za newsy przypadła reportażowi "Inside Gaza: Israel-Hamas at War", wyprodukowanemu przez brytyjski Channel 4 News. Za bieżące sprawy otrzymał ją też brytyjski program "The Last Hospital: 30 Days in Myanmar", wyprodukowany przez Sky News.
Czytaj też: Dziennikarze pozytywnie oceniają debiut "Raportu specjalnego" Bianki Mikołajewskiej w TVP
Międzynarodowe nagrody Emmy przyznawane są w 14 kategoriach, m.in. dla najlepszego aktora, aktorki, najlepszej komedii, dokumentu, serialu dramatycznego, telenoweli, filmu telewizyjnego/miniserialu oraz za produkcję dla dzieci. Nominacje do konkursu otrzymało 56 tytułów. Jurorzy brali pod uwagę dokonania z 21 krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Australii, Argentyny, Brazylii, Indii oraz Francji.
Nowojorska gala odbyła się po raz 52. Jej gospodarzem był indyjski aktor-komik Vir Das. Celebracja tzw. Primetime Emmy, wyróżniająca amerykańskich twórców i ich dzieła odbyła się we wrześniu. Galę transmitowano tylko w internecie.
Czytaj też: Pięć najlepszych książek reporterskich roku. Laureatów poznamy 10 grudnia
(MAC, 26.11.2024)