Parlament Europejski odroczył rozporządzenie o wylesianiu. Papier nie zdrożeje
Rozporządzenie miało wejść w życie z końcem grudnia (fot. materiały prasowe)
Parlament Europejski chce dać firmom dodatkowy rok na dostosowanie się do zasad rozporządzenia Unii Europejskiej o wylesianiu. Wprowadzenie nowych rygorów (m.in. kontrola łańcuchów dostaw i raportowanie pochodzenia produktów drzewnych) mogło spowodować wzrost cen papieru, a co za tym idzie wpłynąć niekorzystnie na rynek prasy i książek.
W odpowiedzi na obawy zgłaszane przez państwa członkowskie UE, kraje spoza Unii, handlowców i operatorów, że nie będą w stanie w pełni przestrzegać przepisów w obecnym terminie (rozporządzenie miało wejść w życie z końcem grudnia), Komisja Europejska zaproponowała przesunięcie daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w sprawie wylesiania (EUDR) o jeden rok.
PE chce walczyć ze zmianami klimatu
Takie rozwiązanie proponowały m.in. polskie organizacje zrzeszające wydawców prasy i książek oraz drukarzy. We wrześniu 2024 roku wystosowany został w tej sprawie wspólny apel Izby Wydawców Prasy, Polskiej Izby Książki, Porozumienia Wydawców Książek i Polskiej Izby Druku. Wezwały rząd i parlament do wnioskowania w UE o odsunięcie wdrożenia EUDR o rok.
Czytaj też: Izba Wydawców Prasy zdziwiona testami Google. "To wywieranie presji"
Parlament Europejski przyjął również inne poprawki zaproponowane przez grupy polityczne, w tym utworzenie nowej kategorii krajów "braku ryzyka" wylesiania, oprócz istniejących trzech kategorii "niskiego", "standardowego" i "wysokiego" ryzyka. Kraje sklasyfikowane jako "bez ryzyka", zdefiniowane jako kraje o stabilnym lub rosnącym rozwoju obszarów leśnych, musiałyby sprostać znacznie mniej rygorystycznym wymogom, ponieważ istnieje znikome lub nieistniejące ryzyko wylesiania.
Rozporządzenie w sprawie wylesiania, przyjęte przez PE 19 kwietnia 2023 roku, ma na celu walkę ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej poprzez zapobieganie wylesianiu związanemu z konsumpcją w UE produktów pochodzących z hodowli bydła oraz upraw kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna, gumy, węgla drzewnego, a także papieru drukowanego.
Czytaj też: W tym roku bez Złotych Mikrofonów, nagrody Polskiego Radia. Powodem niestabilna sytuacja
(PAR, 18.11.2024)