Temat: pożegnanie

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wspominamy ludzi mediów, którzy odeszli

Łukasz Lipiński, Ewa Wanat, Tomasz Świderek (fot. Leszek Szymański/PAP, fot. Andrzej Rybczyński/PAP, fot. archiwum prywatne)

Wspominamy zmarłych dziennikarzy i ludzi mediów, którzy w ciągu ostatniego roku odeszli na zawsze.

W wieku 71 lat zmarła 31 października 2023 roku Barbara Warpechowska. Była dziennikarką m.in. katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej", "Trybuny Górniczej" oraz "Pulsu Biznesu".

W listopadzie odeszła Sławomira Śliwińska, wieloletnia dziennikarka "Wiadomości" TVP 1. Miała 70 lat. Przygotowywała materiały do "Wiadomości" do 2013 roku, a później sporadycznie do 2015 roku. Do 2017 roku pracowała w TVP Info. Z TVP związana była do stycznia 2021 roku. "Dla mnie była jedną z pierwszych nauczycielek w zawodzie, jedną z tych osób, bez których na pewno nie byłabym taką dziennikarką, jaką jestem" - żegnała ją na Facebooku Arleta Bojke.

12 listopada zmarła Hanna Gucwińska, która przez ponad 30 lat wraz ze swoim mężem tworzyła kultowy program telewizyjny "Z kamerą wśród zwierząt". Miała 91 lat.

W wieku 84 lat 13 listopada zmarł Adam Gocel, twórca popularnego w TVP programu dla młodzieży "Piłkarska kadra czeka". Z TVP i Polskim Radiem był związany przez trzy dekady. 

W połowie listopada zmarła Elżbieta Opiła, która pełniła kierownicze funkcje w bydgoskim oddziale "Gazety Wyborczej" - początkowo szefowej redakcji lokalnej, a następnie szefowej marketingu i sprzedaży oraz dyrektorki oddziału Agory SA w Bydgoszczy (w latach 1992-2004). W latach 2004-2006 była dyrektorką zarządzającą w "Press". Ostatnio kierowała fundacją Kosmos dla dziewczynek, która wydaje dwumiesięcznik "Kosmos dla Dziewczynek". 

27 listopada odszedł Paweł Huelle, pisarz, poeta, krytyk literacki, a także publicysta i redaktor. W latach 1994-1999 był dyrektorem gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej.

Na początku grudnia zmarł Marek Iwanowski, wieloletni inżynier dźwięku Radia Gdańsk. W rozgłośni pracował 27 lat. 

13 grudnia odeszła Ewa Wanat, dziennikarka radiowa, telewizyjna, autorka książek. W latach 90. ubiegłego wieku zaczynała w Radiu S Poznań, ale pisała też do lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej". Od 1994 współpracowała z TVP Poznań, tworzyła też reportaże dla ogólnopolskich anten TVP.  W latach 2003-2012 kierowała radiem Tok FM. Później współpracowała z Programem I Polskiego Radia, a od maja 2013 roku do września 2015 była redaktorką naczelną mazowieckiej publicznej rozgłośni Radio dla Ciebie. Później wyprowadziła się do Berlina i pisała reportaże o tym mieście. "Empatyczna, wrażliwa na ludzką krzywdę, tolerancyjna dla wszelkiego rodzaju różnorodności i odmienności" - mówił "Press" seksuolog dr Andrzej Depko, który prowadził z Ewą Wanat audycje o seksie w Tok FM, Jedynce i Radiu dla Ciebie. "Dzięki niej zaświeciła gwiazda Tok FM na firmamencie polskiego eteru, co zawdzięczała temu, że przyciągała różne osoby, o których ktoś inny mógł powiedzieć, że nie nadają się do pracy w radiu. A ona dawała im szansę. Jednocześnie chroniła przed systemem korporacyjnym, przyjmowała ciosy na siebie, co mi u niej imponowało. Ci ludzie byli oddani, potrafiła stworzyć udany zespół" - opowiadał Depko.

W drugiej połowie grudnia, w wieku 69 lat zmarł Jan Matuszyński. Współpracował z dziennikiem "Sport", był redaktorem naczelnym tyskiego "Tygodnika Echo", dyrektorem tyskiego oddziału "Dziennika Zachodniego" i dyrektora programowym TVP Katowice.

27 grudnia zmarł nagle Tomasz Remiszewski, wieloletni operator TVN 24. Miał 56 lat.

28 grudnia zmarł Piotr Jedliński, jeden z założycieli Radia Nowy Świat i były prezes rozgłośni. Miał 59 lat. Był jedną z trzech osób, które w 2010 roku - na znak protestu przeciw działaniom ówczesnego dyrektora Trójki Jacka Sobali - przez tydzień przebywały w przyczepie kempingowej przed siedzibą rozgłośni.

1 stycznia zmarła Iwona Śledzińska-Katarasińska, dziennikarka i polityczka. Miała 82 lata. Pracowała w "Dzienniku Łódzkim" i "Głosie Robotniczym". W 1989 roku jako pierwsza redaktorka naczelna tworzyła łódzki dodatek "Gazety Wyborczej". Posłanką została w 1991 roku i była najdłużej nieprzerwanie zasiadającą parlamentarzystką w Sejmie III RP. W latach 2005–2015 była przewodniczącą komisji kultury i środków przekazu w Sejmie. 

W wieku 92 lat zmarł na początku stycznia 2024 roku Zbigniew Zapert, przez cztery dekady dziennikarz "Expressu Wieczornego". Był też sprawozdawcą gazety z wyścigów konnych na Służewcu. Trzy lata przed odejściem na emeryturę przeszedł do działu łączności z czytelnikami, w którym pozostał do 1990 roku.

W wieku 80 lat 19 stycznia zmarła Alma Kadragic, współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, jego pierwsza prezeska oraz pionierka branży PR w Polsce.

24 lutego zmarł Leszek Jarosz. Dziennikarz od kilkunastu lat związany z TVP Sport, autor dwutomowej "Historii mundiali". Miał 56 lat.

Pod koniec lutego odeszła Aleksandra Lewińska, dziennikarka i redaktorka bydgoskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Zmarła po długiej i ciężkiej chorobie.

W marcu w wieku 49 lat zmarł Krzysztof Sapała, autor serwisu Sdp.pl. W latach 2011-2012 pełnił funkcję redaktora naczelnego gazety "Twoje Darłowo". 

26 marca zmarł Leszek Bugajski, krytyk literacki, publicysta, redaktor "Wprost". Miał 75 lat. Jeszcze dzień wcześniej uczestniczył w cotygodniowym kolegium. Zaczął pracę we "Wprost" w 2015 roku jako sekretarz redakcji. W przeszłości był m.in. szefem działu literackiego "Życia Literackiego", redaktorem naczelnym "Twórczości", redaktorem działu literackiego "Playboya" i zastępcą szefa działu kultury w tygodniku "Newsweek Polska". 

27 marca odeszła Stanisława Ryster, znana z teleturnieju "Wielka gra", który prowadziła w Telewizji Polskiej od 1975 roku do chwili zakończenia jego emisji w 2006 roku. Miała 82 lata. "Była absolutną perfekcjonistką, dbała o szczegóły, które dziś nawet nie przychodzą niektórym na myśl. Pamiętam jak przez kilka tygodni namawiałem Panią Stanisławę na wywiad do książki. Stałem pod bramą osiedla klikając w domofon. Nie było lekko, ale jak już się zgodziła, była to fascynująca i pouczająca rozmowa. Dziękuję Pani Stanisławo za wszystko!” - napisał na Facebooku Roman Czejarek, dziennikarz radiowej Jedynki.

W wieku 67 lat 5 kwietnia zmarł Aleksander Piekarski, fotoreporter kieleckiego dziennika "Echo Dnia", gdzie pracował ponad 40 lat.

W połowie kwietnia odszedł Tomasz Świderek, jeden z najlepszych dziennikarzy w Polsce specjalizujący się w branży telekomunikacyjnej. Był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej" oraz współpracownikiem WysokieNapięcie.pl i Green-News.pl. Miał 62 lata.

7 maja w wieku 88 lat zmarł jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski, autor audycji "Trzy kwadranse jazzu" w radiowej Trójce. Prowadził audycję w Programie III nieprzerwanie od 1970 roku, do poniedziałku 6 maja 2024 roku. W przeszłości był również gospodarzem takich audycji, jak "Akademia muzyczna Trójki" czy "Kącik muzyki pokrewnej".

16 maja zmarł Maciej Pakulski. W latach 2000-2006 pełnił funkcję prezesa i redaktora naczelnego Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Miał 78 lat.

W wieku 83 lat 26 maja zmarła działaczka opozycji demokratycznej Ludwika Wujec. Była jedną z założycielek tytułów prasy podziemnej. W 1976 roku Wujec została współpracowniczką Komitetu Obrony Robotników i zajmowała się organizacją wsparcia dla represjonowanych robotników - redagowała czasopismo "Robotnik". W 1980 roku przystąpiła do "Solidarności", a rok później rozpoczęła pracę w Agencji Prasowej "Solidarność". Była internowana w stanie wojennym. Po zwolnieniu z więzienia w marcu 1982 rozpoczęła współpracę z "Tygodnikiem Mazowsze", z którym związana była do 1989 roku. W następnych latach była m.in. asystentką Tadeusza Mazowieckiego w czasie obrad Okrągłego Stołu i zastępczynią dyrektora Biura Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W 2002 roku przeszła na emeryturę.

Na początku czerwca w wieku 41 lat zmarł Andrzej Zowada. Był dziennikarzem Radia Katowice, a potem rzecznikiem prasowym spółki Tramwaje Śląskie.

18 czerwca po ciężkiej chorobie zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki” i szef serwisu Polityka.pl. Miał 51 lat. "Chorobie nie poddawał się właściwie nigdy: podróżował, spotykał się, pracował, planował" – napisali koleżanki i koledzy Łukasza Lipińskiego z "Polityki". Łukasz Lipiński 15 lat spędził w "Gazecie Wyborczej". Zaczynał w oddziale trójmiejskim. Później pracował w warszawskiej centrali. Został kierownikiem działu gospodarczego, potem zagranicznego i krajowego. W 2018 roku Łukasz Lipiński został redaktorem naczelnym Polityka.pl. "Doskonały redaktor. Wyłapywał niedoskonałości, zalecał poprawki, ale nie narzucał swojego stylu pisania autorowi. Zawsze spokojny, nie pamiętam sytuacji, w której podniósłby na kogoś głos" - mówił "Presserwisowi" Wiesław Władyka, komentator "Polityki".

W wieku 92 lat 19 czerwca zmarła Halina Bortnowska, publicystka i współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W latach 1961-1983 pracowała jako redaktorka i sekretarz redakcji miesięcznika "Znak". Była m.in. korespondentką przy Soborze Watykańskim II. Publikowała również na łamach "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego".

21 czerwca zmarł Andrzej Mularczyk, pisarz, autor słuchowisk i scenarzysta, współtwórca polskiej szkoły reportażu i polskiej szkoły słuchowiska. Największą popularność przyniosła mu trylogia filmowa o Pawlakach i Kargulach, do której napisał scenariusze. Miał 94 lata.

29 czerwca odeszła Barbara Trzeciak-Pietkiewicz - członkini rady programowej Telewizji Polsat oraz była dyrektorka programowa tej stacji, była dziennikarka TVP, producentka. Miała 78 lat. "Nauczyłem się od niej bardzo wiele, przede wszystkim spojrzenia na telewizję oczami naszych odbiorców. Nie przez pryzmat moich wartości, a przez pryzmat zainteresowań naszych widzów" - mówił Interii Aleksander Myszka, wieloletni prezes zarządu Telewizji Polsat.

1 lipca zmarł Waldemar Kuchanny. Dziennikarz i satyryk od 2023 roku był redaktorem naczelnym tygodnika "NIE", gdzie pracował od 2002 roku. Wcześniej przez 11 lat związany był z trójmiejską "Gazetą Wyborczą".

W wieku 44 lat pod koniec lipca zmarł Marcin Rachubka. Pracował w śląskich rozgłośniach, m.in. w Radiu Fest, Radia Vanessa, Radiu CCM i Radiu Plus Gliwice.

30 lipca w wieku 80 lat po długiej chorobie zmarła Bogumiła Wander. Przez kilkadziesiąt lat była spikerką TVP. Od połowy lat 70. zapowiadała na żywo programy w TVP 1 i TVP 2, prowadziła festiwale muzyczne w Opolu i Sopocie oraz zajmowała się produkcją i realizacją programów telewizyjnych. 

Na początku czerwca zmarła Iza Kaczyńska-Gontarz, reporterka krakowskiego oddziału "Dzień dobry TVN". Zdobywała doświadczenie w wielu redakcjach TVN, także jako reżyserka i realizatorka.

15 września zmarł Jarosław Matuszewski. Przez wiele lat był związany z Agorą, współtworzył kampanię "Nam nie jest wszystko jedno" dla "Gazety Wyborczej". Wprowadzał na rynek magazyny "Logo" i "Avanti". Od 2011 roku pracował w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

16 września zmarł Jacek Barcz, fotograf, zastępca przewodniczącego sekcji autorów prac fotograficznych ZAiKS-u.

22 września zmarł Marek Trojanowski, grafik i autor makiet prasowych. Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym magazynu "Film", współtwórcą layoutu "Rzeczpospolitej", którą uznano za najlepiej zaprojektowaną gazetę świata. Współtworzył też layout "Tygodnika Powszechnego" oraz koncepcję graficzną magazynu "Foyer". Za swoje projekty był wielokrotnie nagradzany w konkursie GrandFront.

Na początku października w wieku 42 lat zmarł Bartosz Kustra, dziennikarz sportowy Polskiego Radia PiK. Komentował głównie mecze żużlowe i koszykarskie.

9 października zmarł Adam Łaszyn, dawniej dziennikarz, m.in. radiowej Trójki, a przez lata ekspert z zakresu public relations. Do branży PR przeszedł w 1998 roku. Doradzał firmom, instytucjom, partiom politycznym. Był uważany za ojca sukcesu wyborczego Platformy Obywatelskiej w 2007 roku. Łaszyn tworzył też strategie komunikacyjne m.in. dla marek Coca-Cola, Danone, DKMS, Goodyear, Philip Morris, PLL LOT, Velux, KPRM i członków władz RP. Był współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Agencji Public Relations. Ostatnio prezesował Alert Media Communications. "Wybitny PRowiec i dobry kolega" - napisał w serwisie X Sebastian Hejnowski, head of Eastern EMEA SEC Newgate Group. 

12 października zmarła dziennikarka i krytyczka filmowa Maria Oleksiewicz, przez dekady związana z miesięcznikiem "Kino" i magazynem "Film". Miała 91 lat.

26 października w wieku 101 lat zmarła Zofia Majchrzyk, wieloletnia dziennikarka Radia Kielce. Z rozgłośnią związana była od 1954 do 1983 roku.

30 października zmarła Renata Łęska-Pluta, która przez prawie 30 lat kierowała produkcją Telewizji Polskiej w Sejmie. Przez większość swojego życia była związana z TVP, m.in. jako reporterka specjalizująca się w tematach gospodarczych czy wieloletnia wydawczyni "Wiadomości". Miała 71 lat.

(KOZ, 01.11.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.