Kanały informacyjne wykorzystują już AI m.in. do tłumaczeń i nagrań lektorskich
AI jest wykorzystywana tam, gdzie daje duży wzrost efektywności pracy (fot. Pixabay.com)
Wybrane telewizje informacyjno-publicystyczne stosują w codziennej pracy rozwiązania sztucznej inteligencji. Po pomoc AI sięgają zwłaszcza te mniejsze.
Roman Młodkowski, prezes Biznes24, podkreśla, że AI jest wykorzystywane tam, gdzie daje duży wzrost efektywności pracy. – Takim obszarem jest transkrypcja dźwięku. Zaczęliśmy stosować to rozwiązanie w końcu 2022 roku i uważamy je za dojrzałe i bardzo efektywne – stwierdza Młodkowski.
Sztuczna inteligencja w Biznes24 i TVMN
Jak dodaje, rozwiązania sztucznej inteligencji są wykorzystywane przez stację też np. do korekcji dźwięku przy montażu.
Czytaj też: Następstwa rezygnacji z AI w Off Radiu Kraków. Marcin Pulit: "Błąd w komunikacji"
– Jeśli chodzi o generatywną AI w zakresie tworzenia treści – mamy dobre wyniki w zakresie danych do tekstu, ale już na samych tekstach są trzy problemy. Głównym jest brak rozumienia kontekstu i wynikające z niego ryzyka zniekształcenia przekazu, halucynacje, kiedy algorytm kompiluje fragmenty tekstów poprawnie językowo, ale błędnie co do merytoryki i wreszcie tendencja do budowania świetnie brzmiących, ale nic nie znaczących sformułowań, dość łatwych do zidentyfikowania w lekturze tekstów – tłumaczy Młodkowski.
Sztuczna inteligencja jest stosowana też w TVMN (Telewizja Media Narodowe). – Nasze biuro reklamy używa wygenerowanego głosu do produkcji reklam, a reportaże i wywiady w obcych językach tłumaczymy również dzięki AI i wykorzystujemy jej teksty do belek (z podpisami – przyp. red.) pod rozmowami. Dziennikarskie wprowadzenia także często powstają u nas z użyciem stworzonego przez AI opisu – stwierdza Piotr Barełkowski, prezes Telewizji Media Narodowe.
Sakiewicz: "AI to udoskonalona wyszukiwarka"
Rozwiązania sztucznej inteligencji stosuje także Republika. Tomasz Sakiewicz, prezes i redaktor naczelny kanału, podkreśla jednak, że są wykorzystywane rozsądnie.
Czytaj też: Dziennikarze już nie mogą pracować przed gabinetem Hołowni. „Marszałek potrzebuje spokoju”
– W pierwszej kolejności korzystamy jednak z własnej inteligencji – stwierdza. Jak wyjaśnia, sztuczna inteligencja jest stosowana do tłumaczeń, analiz demograficznych czy analiz sondaży. – AI to przede wszystkim udoskonalona wyszukiwarka – mówi.
Michał Adamczyk, dyrektor programowy wPolsce24 (Fratria), informuje, że stacja nie stosuje rozwiązań AI. Także w Polsacie nieoficjalnie usłyszeliśmy, że AI nie jest powszechnie wykorzystywane. Telewizja Polska i TVN we wtorek nie odpowiedziały na nasze pytania o stosowanie sztucznej inteligencji przy tworzeniu kanałów informacyjnych.
Czytaj też: Dziennikarka TVN 24 Jolanta Pieńkowska wygrała prawomocnie proces z wydawcą "Super Expressu"
(MNIE, 30.10.2024)