Dział: RADIO

Dodano: Październik 22, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Poseł Polski 2050 interweniuje ws. zastąpienia dziennikarzy Off Radia Kraków AI

Rafał Komarewicz, poseł Polski 2050 (screen YouTube.com/Radio Kraków)

Poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz skierował zapytanie poselskie do ministry kultury Hanny Wróblewskiej ws. zastąpienia dziennikarzy w Off Radiu Kraków sztuczną inteligencją. "Czy decyzja likwidatora (...) jest zgodna z kierunkiem działania, jaki popiera Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego" – zapytał. 

Off Radio Kraków to kanał stworzony przez publiczne Radio Kraków. Nadaje głównie muzykę dla młodych słuchaczy. Z anteny zniknęli jednak dziennikarze, a od wtorku program prowadzą trzy postacie (przedstawiciele pokolenia Z) wykreowane przez AI.

Czytaj też: Tysiące podpisów pod apelem przeciwko AI w Off Radiu Kraków

"Czy decyzja likwidatora spółki pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Krakowie "Radio Kraków" S.A. w likwidacji z siedzibą w Krakowie jest zgodna z kierunkiem działania, jaki popiera Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako wykonujący prawa z akcji lub udziałów posiadanych przez Skarb Państwa w wyżej wymienionej spółce. Jeśli nie, proszę o przedstawienie działań, jakie może podjąć Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z zaistniałą sytuacją" – napisał w zapytaniu poselskim Rafał Komarewicz.

Poseł Polski 2050 dodał: "Media publiczne są wspólnym dobrem i powinny stanowić przykład etyki dziennikarskiej oraz najwyższej jakości materiałów. Faktem jest, że sztuczna inteligencja wchodzi w naszą codzienność, jednak powinno dziać się to z zapewnieniem pełnej dbałości o interes zarówno pracowników – dziennikarzy, jak i odbiorców audycji i programów. Sztuczna inteligencja nie zastąpi ludzkiej empatii i innych emocji jej towarzyszących. Sposób w jaki doszło do wspomnianej sytuacji budzi mój niepokój, w związku z tym proszę Panią Minister o ustosunkowanie się do zadanych pytań".

- Sztuczna inteligencja to oczywiście przyszłość, ale za zmianami nie nadąża niestety prawo - mówi "Presserwisowi" Rafał Komarewicz z Polski 2050. - Do tej pory, jeśli ktoś odchodził z pracy, to na jego miejsce przychodziła inna osoba. Teraz pracowników zastępuje sztuczna inteligencja. To co wydarzyło się w Off Radiu Kraków, czyli publicznym medium, powinno być początkiem szerszej dyskusji o AI. W obliczu rozwoju sztucznej inteligencji, dziennikarze są szczególnie narażoną grupą zawodową - dodaje.

Mateusz Demski, jeden z byłych już współpracowników Off Radia Kraków, w internecie zamieścił "Apel środowiska kultury i mediów w sprawie sytuacji w Off Radiu Kraków i zastąpienia pracowników sztuczną inteligencją". Z Demskim – podobnie jak z innymi osobami – zakończono współpracę. Redaktor naczelny Radia Kraków Marcin Pulit przekonuje, że przyczyną rozstania z nimi nie było wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji.

Czytaj też: W TVP coraz więcej czasu przeznaczonego dla polityków przypada koalicji rządzącej

(KOZ, 22.10.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.