Google może zostać podzielone. Rozważa to Departament Sprawiedliwości USA
Potencjalne żądanie podziału Google byłoby pierwszą od lat próbą rozbicia firmy w celu pozbawienia jej monopolu (fot. Mitchell Luo/Unsplash.com)
„The New York Times” i Bloomberg News poinformowały, że Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozważa podział Google wartego ponad 2 bln dol. Jest to konsekwencja niedawnego wyroku sądu, w którym stwierdzono, że koncern złamał przepisy antymonopolowe, dominując na rynku wyszukiwarek internetowych.
Podział to jeden z możliwych scenariuszy, ale prawdopodobny. Brane pod uwagę ma być wydzielenie ze struktur przeglądarki Chrome lub systemu operacyjnego Android. Innym wariantem byłoby zmuszenie Google do udostępnienia swoich danych rywalom. Jeszcze inna możliwość to, zdaniem „The New York Times”, nakazanie rozwiązania umów, które uczyniły wyszukiwarkę Google domyślną opcją na urządzeniach takich jak iPhone.
Będzie zakaz zawierania umów na wyłączność?
„Rozmowy są na wczesnym etapie, a cały proces jest poufny” – donosi nowojorski dziennik. Z informacji gazety wynika, że rozmowy prowadzą też przedstawiciele centralnej administracji. Mają omawiać z ekspertami możliwości ograniczenia monopolu Google.
Czytaj też: Kim Dotcom – "największy internetowy pirat" – po 12 latach ma być poddany ekstradycji do USA
Prokuratura federalna będzie wnosić o zakaz zawierania umów na wyłączność, takich, jakie Google podpisywał m.in. z Apple, by mieć pewność, żeby jego wyszukiwarka będzie domyślną opcją dla użytkowników sprzętu Apple.
Google zapłacił kilku firmom 26 mld dol., aby jego wyszukiwarka stała się domyślną na urządzeniach i w przeglądarkach internetowych. Aż 20 mld dol. trafiło do Apple Inc.
Potencjalne żądanie podziału Google byłoby pierwszą od lat próbą władz USA. Poprzednia, nieudana, miała miejsce w 1998 roku i dotyczyła Microsoftu. Właściciel koncernu Bill Gates złożył jednak odwołanie i sąd przyznał mu rację.
Czytaj też: SAG-AFTRA zapewnia aktorom zarobki za wykorzystywanie ich głosów przez AI
(MAC, 19.08.2024)