Sony, Universal Music i Warner Records pozywają firmy AI o naruszanie praw autorskich
Firma Suno, tak samo jak Uno kopiowała muzykę bez pozwolenia największych wytwórni (screen: YouTube/ProdNewbie)
Największe wytwórnie płytowe – Sony Music, Universal Music Group i Warner Records – pozwały firmy zajmujące się sztuczną inteligencją Suno i Udio. Zarzucają im popełnienie masowych naruszeń praw autorskich poprzez wykorzystywanie nagrań wytwórni do szkolenia systemów sztucznej inteligencji generujących muzykę.
Jak wynika z pozwów federalnych wniesionych przeciwko Udio w Nowym Jorku i Suno w Massachusetts, firmy kopiowały muzykę bez pozwolenia, zmierzając do tworzenia muzyki, która będzie "bezpośrednio konkurować z twórczością ludzkich artystów, obniżać jej ceny i ostatecznie zagłuszać".
Pierwsze pozwy dotyczące AI generującej muzykę
Ze skarg wynika, że użytkownicy Suno i Udio byli w stanie odtworzyć elementy piosenek, w tym m.in. "My Girl" zespołu The Temptations, "All I Want for Christmas Is You" Mariah Carey czy "I Got You (I Feel Good)" Jamesa Browna. W internecie pojawiły się także wokale "nie do odróżnienia" od takich muzyków jak Michael Jackson, Bruce Springsteen i ABBA.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja nie budzi zaufania odbiorców treści informacyjnych
Wytwórnie zwróciły się do sądów o przyznanie ustawowego odszkodowania w wysokości do 150 tys. dol. za piosenkę.
Pozwy są pierwszymi, które dotyczą sztucznej inteligencji generującej muzykę. Po kilku sprawach wniesionych przez autorów książek, serwisy informacyjne i inne osoby w związku z rzekomym niewłaściwym wykorzystaniem ich pracy do szkolenia tekstowych modeli sztucznej inteligencji obsługujących chatboty, takie jak ChatGPT. Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją argumentują, że ich systemy w uczciwy sposób wykorzystują materiały chronione prawem autorskim.
Suno z siedzibą w Cambridge w stanie Massachusetts i Udio z Nowego Jorku zebrały w tym roku wielomilionowe fundusze na swoje systemy sztucznej inteligencji tworzące muzykę.
Czytaj też: Meta wstrzymuje wprowadzanie modeli AI w Europie. "Jesteśmy rozczarowani"
(MAC, 25.06.2024)