Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 17, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta wstrzymuje wprowadzanie modeli AI w Europie. "Jesteśmy rozczarowani"

Meta stwierdza, że wniosek komisji jest krokiem wstecz w obszarze europejskich innowacji i rozwoju sztucznej inteligencji (fot. Muhammad Asyfaul/Unsplash.com)

Meta Platforms na razie nie będzie wprowadzać swoich modeli AI w Europie po tym, jak irlandzki organ regulacyjny ds. prywatności nakazał opóźnienie wdrażania planu wykorzystywania danych użytkowników Facebooka i Instagrama.

Posunięcie Meta jest wynikiem skarg i wezwania Europejskiego Centrum Praw Cyfrowych (NOYB) do organów ochrony danych w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Włoszech i Polsce o podjęcie działań przeciwko firmie.

"Nie możemy uruchomić Meta AI w Europie"

Sprzeciw budzi wykorzystywanie danych osobowych do szkolenia modeli sztucznej inteligencji bez konieczności uzyskania zgody użytkowników. Mimo że firma oświadczyła, iż będzie korzystać z publicznie dostępnych i licencjonowanych informacji online.

Czytaj też: Apple wspólnie z OpenAI podłączy sztuczną inteligencję do Siri. Euforia inwestorów

"Jesteśmy rozczarowani wnioskiem irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC), naszego głównego organu regulacyjnego, złożonym w imieniu europejskich organów ochrony danych. Zwłaszcza że uwzględniliśmy opinie organów regulacyjnych, a europejskie organy ochrony danych są o tym informowane od marca" – napisała firma w oświadczeniu.

Stwierdzono, że irlandzki wniosek jest krokiem wstecz w obszarze europejskich innowacji i rozwoju sztucznej inteligencji.

"Mówiąc prościej, bez uwzględnienia informacji lokalnych bylibyśmy w stanie zaoferować ludziom jedynie doświadczenia drugorzędne. Oznacza to, że w tej chwili nie jesteśmy w stanie uruchomić Meta AI w Europie" – stwierdziła Meta.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wpłynie na kształt dziennikarstwa. Badanie Reuters Institute

(MAC, 17.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.