Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 13, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trzech Polaków skazanych na wieloletnie więzienie za zabójstwo holenderskiego dziennikarza

Peter R. de Vries zginął 6 lipca 2021 roku, miał wielu wrogów (screen: YouTube/Euronews)

Holenderski nadawca publiczny NOS poinformował w środę, że za zabójstwo dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa skazani zostali trzej Polacy. Ustalono, że chodziło o zabójstwo na zlecenie.

Każdy ze skazanych dostał inny wyrok. Kamil E. otrzymał karę 28 lat więzienia, Krystian M. 26 lat, a Konrad W. 14 lat za współudział zabójstwie.

Kamil E. od czterech lat odbywa karę więzienia w innej sprawie, dlatego łącznie spędzi za kratkami 30 lat. Zgodnie z holenderskim prawem 30 lat to najsurowsza kara poza dożywociem. Polak miał zaplanować atak na De Vriesa.

Mimo że prokuratorzy domagali się kary dożywocia dla dwóch Polaków i Holendra, sąd uznał, że ponieważ było to ich pierwsze przestępstwo, byłoby to zbyt dotkliwe. Konrad W., również obywatel Polski, został skazany na 14 lat więzienia za przekazanie broni bezpośrednim sprawcom napaści.

W środę na kary pozbawienia wolności do 14 lat skazano również czterech innych oskarżonych zamieszanych w sprawę. Dwóch oskarżonych zostało uniewinnionych.

Według prokuratury za morderstwo dziennikarza odpowiada gang narkotykowy osławionego przestępcy Ridouana Taghiego. De Vries był powiernikiem świadka koronnego, który zeznawał przeciwko Taghiemu i jego wspólnikom w dużym procesie karnym. Brat i obrońca świadka koronnego zostali wcześniej zamordowani. Nie ma jednak dowodów na to, że odpowiedzialność za ten czyn ponosi gang Taghiego. Przestępcę skazano na dożywocie w lutym, ale za inne morderstwa.

Peter R. de Vries został postrzelony w Amsterdamie 6 lipca 2021 roku. Zaatakowano go po tym, jak opuścił studio telewizyjne RTL4. Napastnik oddał do dziennikarza kilka strzałów z niewielkiej odległości. Karetka przyjechała na miejsce po dwóch minutach od zdarzenia, ciężko ranny de Vries został przetransportowany do szpitala, ale nie udało się go uratować.

De Vries był dziennikarzem śledczym zajmującym się sprawami kryminalnymi, często występował w programach telewizyjnych. Otrzymywał wiele pogróżek.

(MAC, 13.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.