Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Manifestacja filmowców ws. zmiany Prawa autorskiego. Holland, Boczarska i inni jutro w sejmie

Agnieszka Holland weźmie udział nie tylko w manifestacji, ale też w posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu (screen: YouTube/Imponderabilia)

W związku z zapowiadanym na jutro pierwszym czytaniem nowelizacji Prawa autorskiego implementującego dyrektywę DSM przedstawiciele środowiska filmowego zapowiadają manifestację wspierającą i briefing prasowy. W posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu (wtorek, godz. 11) wezmą udział m.in. Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, Magdalena Boczarska, Eryk Kulm Jr, Maria Dębska i Michał Sikorski.

Prace parlamentu w tej kwestii mają kolosalne znaczenie również dla wydawców i dziennikarzy, bo dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy będą dostawać wynagrodzenia za użycie w internecie stworzonych przez nich treści.

"Polscy twórcy czekają już od wielu lat"

Jak informuje "Presserwis" Anna Robak-Przewłoka, kierowniczka działu komunikacji i PR Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA), na briefingu będą obecne delegacje Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, Koła Reżyserów SFP, Gildii Scenarzystów Polskich oraz innych organizacji związanych z kulturą.

Czytaj też: Kolejna decyzja sądu ws. pieniędzy z abonamentu dla TVP. Wniosek Świrskiego oddalony

– Na ten akt prawny polscy twórcy czekają już od wielu lat – mówi Anna Robak-Przewłoka. – Przygotowany przez resort kultury i skierowany do sejmu projekt implementujący dyrektywę DSM nie jest doskonały, ale realizuje fundamentalny z naszego punktu widzenia postulat wprowadzenia tantiem dla twórców za użycie ich utworów w serwisach streamingowych – dodaje.

Unijna dyrektywa Digital Single Market (DSM) w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym z 2019 roku zobowiązuje duże platformy cyfrowe i streamingowe do wypłacenia rekompensat właścicielom i twórcom wykorzystywanych w sieci materiałów, takich jak filmy lub artykuły prasowe.

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie implementował dyrektywy DSM do swojego systemu prawnego, choć czas na to upłynął w 2021 roku. Z tego tytułu Polska płaci dziennie 13,7 tys. euro kary.

Natomiast straty branży kreatywnej z powody braku dostosowania prawa autorskiego do sposobu funkcjonowania rynku cyfrowego liczone są w setkach milionów złotych.

Wydawcy walczą o implementację unijnej dyrektywy

Brak zapisów przyznających twórcom prawo do tantiem za użycie ich utworów przez platformy streamingowe w lutym tego roku wywołał jeden z największych w ciągu ostatnich dekad protest środowiska filmowego.

Czytaj też: Wydawca "Gazety Polskiej" z 846 tys. zł zysku. "Znaczenie miała zmiana polityczna"

W jego rezultacie ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o uzupełnieniu projektu nowelizacji Prawa autorskiego o przepisy gwarantujące wypłaty tantiem twórcom, gdy ich dzieła są wykorzystywane w internecie, w szczególności w serwisach VoD.

O implementację unijnej dyrektywy DSM walczą od lat również wydawcy. Szacuje się, że dzięki jej wdrożeniu do polskiego prawa roczne budżety wydawców mogą wzrosnąć nawet o 300 mln zł.

Mec. Jacek Wojtaś, prawnik Izby Wydawców Prasy, zapowiada w trakcie prac legislacyjnych w sejmie zgłaszanie postulatów, które poprawią jakość projektu nowelizacji Prawa autorskiego. M.in. w zakresie implementacji art. 15 Dyrektywy DSM stanowiącego, że każde państwo członkowskie powinno zapewnić wydawcom publikacji prasowych prawo do zezwalania lub zabraniania bezpośredniego lub pośredniego, tymczasowego lub stałego zwielokrotniania publikacji prasowych.

Czytaj też: Oglądalność programu "Niebezpieczne związki" w TVP Info. Nie wpuszczono Kurskiego

(JF, 10.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.