Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Maj 29, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przeciwdziałanie dyskryminacji w wewnętrznych procedurach Polskiego Radia

Nowością jest procedura mediacyjna, która "opisuje możliwości i szanse, jakie daje rozmowa z mediatorem i wyjście z potencjalnego impasu w relacjach pracowniczych" (fot. Albert Zawada/PAP)

W Polskim Radiu wprowadzono procedury przeciwdziałania dyskryminacji i innym niepożądanym zachowaniom.

– Wprowadzenie procedur antymobbingowej, antydyskryminacyjnej oraz mediacyjnej to skutek zmian w zakresie orzecznictwa, mające na celu dostosowanie do aktualnego stanu prawnego – tłumaczy "Presserwisowi" rzeczniczka spółki Monika Kuś.

Czytaj też: W 2023 roku KRRiT wydała 64,2 mln zł. Prof. Kowalski przeciwny przyjęciu sprawozdania

– W porównaniu z wcześniej obowiązującymi regulacjami procedura wprowadza pojęcia przeciwdziałania dyskryminacji i innym niepożądanym zachowaniom. Wskazuje również możliwość mediacji w celu eliminacji konfliktów. Zawiera jasne, czytelne pojęcia oraz wskazuje procedury ochrony swojego dobrostanu. Pokazuje też możliwości podjęcia działań przez osoby będące świadkami niewłaściwych zachowań – wylicza.

Rzeczniczka Polskiego Radia wskazuje również, że "procedura dookreśla działania prewencyjne leżące po stronie pracodawcy takie jak powoływanie i pracę zespołu do spraw relacji w pracy aż po odpowiedzialność osób dopuszczających się mobbingu, dyskryminacji czy molestowania".

Nowością jest procedura mediacyjna. – Opisuje możliwości i szanse, jakie daje rozmowa z mediatorem i wyjście z potencjalnego impasu w relacjach pracowniczych – informuje Kuś.

Czytaj też: "Zastaliśmy TVP bez fachowców i z przerostem biurokracji". Dyrektor opowiada o problemach

(KOZ, 29.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.