Dział: PRASA

Dodano: Maj 22, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izrael konfiskuje sprzęt Associated Press za udostępnianie transmisji telewizji Al Jazeera

Sprzęt został skonfiskowany z placówki AP w izraelskim mieście Sderot (fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL)

Izraelskie służby skonfiskowały we wtorek sprzęt należący do Associated Press, twierdząc, że agencja informacyjna złamała prawo, zapewniając transmisję dla telewizji Al Jazeera. Przedstawicielstwo katarskiej telewizji zostało niedawno w Izraelu zamknięte.

Przyjęta w kwietniu ustawa umożliwia rządowi nakazanie zagranicznym nadawcom tymczasowego zaprzestania działalności ze względów bezpieczeństwa narodowego.
Izraelskie Ministerstwo Komunikacji oświadczyło, że sprzęt został skonfiskowany z placówki AP w izraelskim mieście Sderot. Stwierdzono, że w zeszłym tygodniu AP dostała zakaz wspomagania Al Jazeery, ale agencja nadal to robiła.

"Skonfiskowana kamera nielegalnie przekazuje relacje na żywo do telewizji Al Jazeera obraz północnej Strefy Gazy, w tym działania IDF i zagraża naszym bojownikom” - stwierdziło Ministerstwo Komunikacji w oficjalnym komunikacie.

Czytaj też: WP w dwa dni zwolni 120 osób, wczoraj 10 dziennikarzy. "Zero sentymentu w biznesie"

Stany Zjednoczone uznały, że incydent jest "niepokojący”. Sekretarz prasowa Karine Jean-Pierre powiedziała, że Biały Dom przyjrzy się sytuacji. Uważa też, że dziennikarze mają prawo wykonywać swoją pracę.

AP wezwała władze do zwrotu sprzętu. "Associated Press w najostrzejszych słowach potępia działania izraelskiego rządu mające na celu wyłączenie naszego przekazu na żywo z widokiem na Gazę i przejęcie sprzętu” - powiedziała rzeczniczka agencji Lauren Easton.

AP dodaje, że przestrzegała zasad cenzury wojskowej, które zabraniają transmitowania szczegółów, takich jak ruchy wojsk, co mogłoby zagrozić żołnierzom. Stwierdzono, że w relacji widać jedynie dym unoszący się nad Gazą.

(MAC, 22.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.