Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Maj 21, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kyivstar przeznacza 90 mln dol. na naprawę szkód po rosyjskim cyberataku

Kyivstar, należący do notowanego na giełdzie w Amsterdamie operatora telefonii komórkowej Veon, ma 24,3 mln abonentów telefonii komórkowej i ponad 1,1 mln abonentów internetu (fot. Wikimedia Commons/Dnepro)

Wiodący ukraiński operator komórkowy Kyivstar przeznaczył 90 mln dol. na walkę z rosyjskim cyberatakiem.

Włamanie do sieci, opisane przez dyrektora generalnego firmy jako największy cyberatak na infrastrukturę telekomunikacyjną na świecie, miało miejsce w grudniu, uszkadzając infrastrukturę i zakłócając sygnał telefonii komórkowej milionom Ukraińców.

"Przed cyberatakiem w 2023 roku osiągaliśmy wzrost na poziomie 11-12 proc. kwartał do kwartału. Cyberatak pochłonął około 3 proc. rocznego wzrostu” - powiedział agencji prasowej Interfax-Ukraine dyrektor generalny Ołeksandr Komarow.

Oświadczył, że operator komórkowy przeznaczył 3,6 mld hrywien (90,76 mln dol.) na walkę z następstwami ataku. Polegało to na naprawie szkód, wzmocnieniu systemu i sfinansowaniu programu lojalnościowego dla klientów.

Kyivstar, należący do notowanego na giełdzie w Amsterdamie operatora telefonii komórkowej Veon, ma 24,3 mln abonentów telefonii komórkowej i ponad 1,1 mln abonentów internetu.

O przeprowadzenie cyberataku podejrzewa się Sandworm, jednostkę rosyjskiego wywiadu wojskowego zajmującą się cyberwojną. Do ataku przyznała się Sołncepiok, grupa uważana przez Ukrainę za powiązaną z Sandworm. Rosja tych doniesień nie komentuje.

(MAC, 21.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.