Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 24, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RMN pyta media publiczne o ruchy kadrowe od grudnia. Wystąpienie do Szymona Hołowni

RMN, kierowana przez Krzysztofa Czabańskiego, dała czas spółkom na przekazanie informacji do 7 maja (screen: YouTube/Polskie Radio)

Rada Mediów Narodowych chce wiedzieć, ilu pracowników przyjęły i zwolniły spółki mediów publicznych od grudnia 2023 roku. Z kolei do marszałka Sejmu Szymona Hołowni skierowano wystąpienie RMN w związku nieobsadzonymi miejscami w radach programowych.

RMN do 7 maja dała czas Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu, 17 regionalnym rozgłośniom publicznym i Polskiej Agencji Prasowej na przedstawienie informacji o "ruchach kadrowych i średnim wynagrodzeniu za pracę w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 23 kwietnia 2024 r.".

RMN do Hołowni: "Wakaty w radach programowych"

Radę interesuje, ile osób zatrudniono, z iloma rozwiązano umowę o pracę. Osobne zapytanie do tych spółek dotyczy przedstawienia informacji o "kosztach poniesionych na zewnętrzną obsługę prawną".

Czytaj też: Agnieszka Romaszewska zbiera na proces z TVP. "Zrzutki to są dla osób bez pieniędzy"

Z kolei w wystąpieniu do marszałka Sejmu Szymona Hołowni Rada Mediów Narodowych stwierdziła, że "wskutek rezygnacji niektórych osób zgłoszonych przez Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni powstały wakaty w radach programowych Telewizji Polskiej S.A., TVP Polonia, Radia Rzeszów, Radia Kraków i Radia Zachód".

"Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej do tej pory nie przedstawił Radzie Mediów Narodowych żadnych kandydatów, mimo naszych monitów. Braki w składach rad programowych uniemożliwiają wykonywanie ich ustawowych oraz statutowych obowiązków" – czytamy w wystąpieniu.

Robert Kwiatkowski zgłosił projekt stanowiska Rady

RMN zwróciła się zatem do marszałka o "wpłynięcie na Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, żeby zgłosił swoich przedstawicieli do rad programowych lub o wskazanie innego ugrupowania parlamentarnego, które będzie miało możliwość przedstawienia kandydatów na nieobsadzone miejsca w tych organach".

Czytaj też: KRRiT przeprowadzi ponowny monitoring TVN Style. Koncesja kanału wygasa pod koniec lipca

Podczas wtorkowego posiedzenia RMN Robert Kwiatkowski zgłosił projekt stanowiska Rady ws. przekazywania środków abonamentowych mediom publicznym. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciwko umieszczeniu tego punktu w porządku obrad.

W projekcie stanowiska, zaproponowanym przez Kwiatkowskiego, czytamy: "Rada Mediów Narodowych zwraca się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uchylenie uchwały KRRiT, zgodnie z którą środki abonamentowe zamiast do mediów publicznych wpłacane są do depozytu sądowego. Likwidatorzy wszystkich spółek medialnych należących do Skarbu Państwa zostali wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego i nie ma żadnych powodów, dla których środki zebrane od abonentów nie wpływają na konta mediów publicznych. Taka bezprawna praktyka grozi zachwianiem płynności i negatywnie wpływa na pracę mediów publicznych, co budzi nasz uzasadniony sprzeciw".

Czytaj też: Ruch dostarcza prasę tylko do końca kwietnia. "Minister Budka podtrzymał decyzję"

(KOZ, 24.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.