Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 22, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Resort kultury oświadcza, że media publiczne skutecznie postawiono w stan likwidacji

Resort kultury w opublikowanym komunikacie zaznacza, że likwidator i rada nadzorcza PAP SA działają w pełni legalnie (fot. Albert Zawada/PAP)

Wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego potwierdzają, że wszystkie spółki mediów publicznych oraz Polska Agencja Prasowa zostały skutecznie postawione w stan likwidacji, a sąd ostatecznie zakończył spór kompetencyjny dotyczący legalności władz Telewizji Polskiej – oświadczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w opublikowanym w sobotę komunikacie.

Komunikat resortu kultury odnosi się m.in. decyzji sądu, który oddalił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego zmian w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

MKiDN: "Wszelki spór został zakończony"

Uzasadniając tę decyzję, starszy referendarz sądowy Agnieszka Bilewicz zaznaczyła, że zgodnie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1997 roku o Polskiej Agencji Prasowej członków zarządu, w tym prezesa zarządu, powołuje i odwołuje Rada Mediów Narodowych. Natomiast art. 9 ust. 1 stanowi, że kompetencje powołania rady nadzorczej powierza Radzie Mediów Narodowych.

Czytaj też: Łącznie 130 chętnych na stanowiska redaktorów naczelnych tytułów Polska Press

Polska Agencja Prasowa zaskarżyła orzeczenie referendarza sądowego. "Postanowienie referendarza sądowego z dnia 5 kwietnia 2024 roku w sprawie Polskiej Agencji Prasowej S.A. w likwidacji dotyczy jedynie rady nadzorczej. Zostało ono skutecznie zaskarżone do sądu, w konsekwencji czego straciło swoją moc do czasu finalnego rozstrzygnięcia przez skład sędziowski" – pisze MKiDN w opublikowanym komunikacie.

I dalej: "Uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki są ważne i obowiązujące do czasu ewentualnego prawomocnego uznania ich nieważności przez sąd. Dlatego Rada Nadzorcza PAP S.A. w likwidacji powołana 19 grudnia 2023 roku działa w pełni legalnie i wykonuje na co dzień swoje obowiązki. Podobnie jak likwidator Spółki, pan Marek Błoński".

Resort kultury poinformował również, że 18 kwietnia br. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał trzy – ważne w ocenie ministerstwa – orzeczenia w sprawie TVP S.A. w likwidacji.

"Umorzył bowiem postępowania w sprawie wniosków panów Macieja Łopińskiego, Michała Adamczyka i Tomasza Owsińskiego o ich wpis do KRS jako członków zarządu TVP, uznając że wobec skutecznego otwarcia likwidacji i wpisania pana Daniela Gorgosza jako likwidatora Spółki, wszelki spór korporacyjny został zakończony" – oświadczyło w komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj też: Tomasz Duklanowski ma zapłacić Radiu Szczecin 45 tys. zł za bezprawne porzucenie pracy

(JF, 22.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.