Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 17, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Regionalne rozgłośnie publiczne zaapelowały do Świrskiego o wypłatę pieniędzy z abonamentu

Apel w środę przekazano przewodniczącemu Maciejowi Świrskiemu (screen YouTube.com/Telewizja W Polsce)

Likwidatorzy regionalnych rozgłośni publicznych zwrócili się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego o równe traktowanie wszystkich spółek i wypłatę pieniędzy z abonamentu.

W lutym KRRiT zdecydowała, że do "czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozwiązania spółki będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, rozpoczęcia procesu jej likwidacji oraz związanego z tym sposobu reprezentacji spółki" zamierza wypłatę środków z wpływów abonamentowych "kierować do depozytu sądowego celem podjęcia ich w imieniu spółki przez uprawnione do reprezentowania spółki osoby".

Apel do przewodniczącego KRRiT przekazany

"Działając solidarnie i w porozumieniu wszystkich 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia apelujemy do Pana o natychmiastowe przywrócenie wypłat bezpośrednio na konta spółek radiowych, pochodzących z opłat abonamentowych, publicznych pieniędzy, przeznaczonych na realizację misji publicznej radia" – czytamy w piśmie, do treści którego dotarł "Presserwis".

Czytaj też: Do KRRiT wpłynęła kara dla TVN za "Franciszkańską 3". "Wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy"

Apel przekazali w środę przewodniczącemu Krajowej Rady likwidatorzy Radia dla Ciebie Emilia Benedykcińska i Radia Poznań Piotr Michalak. To jedyni szefowie regionalnych rozgłośni publicznych wezwani na posiedzenie KRRiT. "Prawomocnie zostali wpisani do KRS likwidatorzy dwóch spółek: Radia Poznań i Radia dla Ciebie i tam te pieniądze zostały przelane. Natomiast nieprawomocne wpisy czekają, aż się uprawomocnią i wtedy te pieniądze będą przelewane do spółek" – mówił w radiowej Trójce Maciej Świrski.

"Nie jest prawdą, że tylko RDC i Radio Poznań mają prawomocnie potwierdzoną przez KRS likwidację" – napisano w apelu likwidatorów. "Wbrew Pańskiemu publicznemu stwierdzeniu z 12 i 15 kwietnia br. wszystkie 17 akcyjnych społek radiowych ma taki sam status prawny i formalny jak RDC i Radio Poznań – wszystkie spółki są wpisane do KRS, jest otwarta i potwierdzona ich prawomocna likwidacja, są wskazani likwidatorzy, a zatem nie istnieją żadne przeszkody formalne lub prawne do rozporządzenia przez likwidatorów pieniędzmi, jakie spółki powinny otrzymać od KRRiT" – tłumaczą. Przypominają, że tylko sądy w Poznaniu i Olsztynie "utworzyły depozyty, pozostałe sądy odmówiły przyjęciu pieniędzy do depozytu, co jednoznacznie wskazuje na niewłaściwość przyjętego przez Pana modelu postępowania".

"To nie są pieniądze pana Świrskiego"

Jak podano w apelu, zaległości z tytułu wstrzymania przez KRRiT wypłat na konta spółek regionalnych rozgłośni za okres styczeń-kwiecień wynoszą na 15 kwietnia ponad 66 mln zł.

Czytaj też: Maciej Świrski ignoruje ultimatum likwidatora TVP. Termin mija, a pieniędzy nie ma

"Wysyłanie tych pieniędzy przez KRRiT do depozytów sądowych jest nie tylko nieuzasadnione prawnie, ale też przeciw skuteczne. Nie zabezpiecza bowiem żadnych interesów w realizacji misji radia publicznego, tylko tę misję dewastuje. Koszty działalności likwidatorów są opłacane ze skromnych przychodów własnych spółek, ze sprzedaży reklam, a nie z pieniędzy przeznaczonych na realizację misji publicznego radia" – czytamy w piśmie do przewodniczącego Krajowej Rady.

I dalej wyliczają: "Bez tych pieniędzy nie możemy skutecznie realizować misji radia publicznego zatwierdzonej przez KRRiT w planach programowych wszystkich rozgłośni na rok 2024. Nie możemy na czas uregulować wynagrodzeń pracowników czy zobowiązań wobec ZUS i US, rat kredytów bankowych i bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. To wszystko wyłącznie z jednego powodu – wstrzymania płatności KRRiT bezpośrednio na konto spółek i próby tworzenia depozytów sądowych". 

– Od stycznia do kwietnia należność z tytułu abonamentu dla Radia Katowice to 4 miliony 760 tysięcy złotych – mówi "Presserwisowi" Ewelina Kosałka-Passia, likwidatorka Radia Katowice. – To nie są pieniądze pana Świrskiego, które on może wypłacić bądź nie w zależności, czy podoba mu się kto zarządza spółką. Te pieniądze należą do ludzi, naszych słuchaczy. To oni zapłacili abonament, to oni przekazali pieniądze na media publiczne. Zadaniem pana Świrskiego było podzielić pieniądze według harmonogramu i zacząć je wypłacać – wyjaśnia Ewelina Kosałka-Passia i komentuje: – Swoim działaniem przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji szkodzi nie tylko wszystkim spółkom. Największą szkodę wyrządza naszym odbiorcom, słuchaczom.

Czytaj też: Świrski nie ukarze TV Republika za słowa Jana Pietrzaka o imigrantach. "Była to satyra"

(KOZ, 17.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.