Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oświadczenie TVP: "Spór o finanse uderza najbardziej w naszych odbiorców"

TVP poinformowała, że dotacja "znacząco pomoże w realizacji misji publicznej, jednak nie zaspokoi w pełni potrzeb mediów publicznych do jej wypełnienia" (fot. archiwum Kalbar/PAP)

Przedłużający się konflikt, w którym budżet mediów publicznych stał się narzędziem politycznej walki wykorzystywanym przez przeciwników ich odbudowy, najbardziej uderza w naszych odbiorców – oświadczyła w poniedziałek Telewizja Polska.

"Zaostrzający się spór o źródła finansowania mediów publicznych nie powinien przesłaniać trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Telewizja Polska oraz Polskie Radio, a przede wszystkim wszyscy ci, którzy tworzą wspólne media: ich pracownicy, współpracownicy, kontrahenci" – napisała TVP.

TVP: "Dotacja nie zaspokoi w pełni potrzeb"

W piątek sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała przekazanie TVP, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom publicznym łącznie 600 mln zł z rezerwy celowej. Do telewizji publicznej ma trafić 480 mln zł.

Czytaj też: Sąd dla Świrskiego, ratunek z budżetu, wypłaty. O pieniądzach dla TVP i Polskiego Radia

TVP poinformowała, że dotacja "znacząco pomoże w realizacji misji publicznej, jednak nie zaspokoi w pełni potrzeb mediów publicznych do jej wypełnienia".

Według telewizji "doskonale o tym wie przewodniczący KRRiT Maciej Świrski". Nadawca przypomina pismo szefa Krajowej Rady z września 2023 roku do ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego z prośbą o "zapewnienie i wystarczającego finansowania spółek mediów publicznych w 2024 roku".

Przewodniczący KRRiT wskazuje w tym piśmie, że prognoza wpływów abonamentowych przyjęta na 2024 rok, czyli 620 mln zł, jest niewystarczająca. Maciej Świrski zaapelował wtedy do ministra Glińskiego o "zabezpieczenie dodatkowych środków dla nadawców publicznych" w kwocie nie mniejszej niż 3,03 mld zł. Jego zdaniem kwota ta pozwoliłaby mediom publicznym prawidłowo realizować misję publiczną.

Niemal 9 miliardów dla TVP w ostatnich 4 latach

Maciej Świrski wprost odnosił się do tego, że "wadliwość obecnie funkcjonującego systemu finansowania mediów publicznych powoduje niestabilność, co jest istotnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Państwa".

Czytaj też: TVP nie powinna przeciągać sporu z FOD, czyli "ten Kramek nie przypomina Wam diabła?"

"Sytuacja nie zmieniła się – zmieniło się tylko stanowisko szefa KRRiT, który dodatkowo bezprawnie wstrzymał przekazanie TVP środków z abonamentu. I to w sytuacji, kiedy sąd jednoznacznie zakończył spór wokół sytuacji prawnej Telewizji Polskiej stawiając ją w stan likwidacji" – napisała TVP w oświadczeniu.

I dodała: "Najwięksi krytycy przekazania Spółce 480 mln zł nie mieli problemów z zasileniem konta TVP kwotą niemal 9 miliardów złotych w ostatnich 4 latach".

TVP podała również łączną wysokość abonamentu i rekompensaty abonamentowej w kolejnych latach. W 2017 roku było to 621,6 mln zł, w 2018 roku – 979 mln zł, w 2019 roku – 1,431 mld zł, w 2020 roku – 2,032 mld zł, w 2021 roku – 2,024 mld zł, w 2022 roku – 1,897 mld zł i w 2023 roku – 2,723 mld zł.

Czytaj też: Nadawca TVN 24 odwołał się do sądu od kary szefa KRRiT Świrskiego za "Franciszkańską 3"

(KOZ, 16.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.