Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 22, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP broni Rydzyka przed Hołownią. Szefowa Centrum jest związana z mediami zakonnika

Wpis Szymona Hołowni CMWP uważa za atak na ojca Tadeusza Rydzyka (screen: X.com/Szymon Hołownia)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, broni ojca Tadeusza Rydzyka przed marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i Najwyższą Izbą Kontroli. 

Poszło o nagranie, które Szymon Hołownia zamieścił na Twitterze. Marszałek Sejmu zapowiedział w nim, że właśnie podpisuje zlecenie dla prezesa Najwyższej Izby Kontroli na sprawdzenie przepływu w ciągu ostatnich ośmiu lat pieniędzy z instytucji państwowych do Kościołów i związków wyznaniowych, w szczególności do Kościoła katolickiego. Hołownia dodał, że w tym czasie instytucje związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały od "państwa i różnych jego agend ponad 400 mln zł". To według Hołowni kwota wystarczająca do zbudowania 40 przedszkoli. Post zatytułowany jest "To jest taki trick, że do Rydzyka zapuka NIK".

CMWP nazywa zestawienie kwoty dotacji z liczbą przedszkoli "manipulacją". Jolanta Hajdasz, szefowa CMWP podpisana pod protestem w tej sprawie, pisze, że "bulwersujące jest w tym wypadku powielanie typowych dla władzy komunistycznej metod deprecjonowania pracy osób związanych z Kościołem katolickim". Działanie Hołowni, który "ogłosił decyzję o swoim wniosku do Naczelnej (w rzeczywistości powinno być "Najwyższej" - przyp. red.) Izby Kontroli używając rozrywkowego sposobu jej przekazania, ilustrując ją tzw. filmikiem i dodając rymowankę niskich lotów", nazywa upokarzającym.

Czytaj też: Politycy Prawa i Sprawiedliwości wracają do programów TVP i Polskiego Radia

Tylko z Funduszu Sprawiedliwości prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka i jego Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu od 2015 do końca 2023 roku przyznano łącznie ponad 22 mln zł. Budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II to 224 mln zł państwowych dotacji. Ponad 50 mln zł zakonnik dostał na budowę geotermii, a kolejne 30 mln zł na Telewizję Trwam.

Jolanta Hajdasz jest stałą felietonistką Radia Maryja. Pojawia się również w TV Trwam, a jej nazwisko gości często na łamach "Naszego Dziennika". Jest również wykładowczynią Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

(PAR, 22.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.