Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP wymieniła korespondentów zagranicznych. "Potrzebni, do dyskusji liczba i lokalizacja"

Korespondentem w Stanach Zjednoczonych został Marcin Antosiewcz. I tu nie było wątpliwości - jest dobrym dziennikarzem, a placówka jest potrzebna (screen: Tvp.info)

Telewizja Polska wymieniła już większość korespondentów zagranicznych pracujących dla TVP Info i programów informacyjnych TVP. Zdaniem Juliusza Brauna, byłego prezesa TVP, publiczny nadawca powinien mieć własnych korespondentów zagranicznych, ale kwestią do dyskusji jest ich liczba i lokalizacja.

  • Korespondentem TVP w Waszyngtonie został ostatnio Marcin Antosiewicz, który zastąpił Rafała Stańczyka.
  • Już wcześniej relacje dla TVP zaczęła przygotowywać Dorota Bawołek (Bruksela, zamiast Dominiki Ćosić).
  • Pracuje już także Magdalena Gwóźdź-Pallokat z Deutsche Welle (Berlin, zamiast Cezarego Gmyza),
  • Anna Kowalska (Paryż, w zamian za Maksymiliana Maszendę),
  • Mateusz Lachowski (Kijów, zamiast Piotra Kućmy)
  • i Artur Kieruzal (Londyn, zamiast Dariusza Bohatkiewicza).
  • Stanowisko korespondentki w Rzymie zachowała za to Urszula Rzepczak.

Czytaj też: Kto zwołał posiedzenie rady programowej Polskiego Radia? Tak, Marek Suski zwołał

- Własny korespondent pozwala na to, żeby przekaz kierowany do widza był zindywidualizowany, połączony z osobą danego dziennikarza. Jestem za utrzymaniem korespondentów zagranicznych. Oczywiście do dyskusji jest kwestia ich liczby czy lokalizacji placówek. Zresztą to się zmienia - są stolice, które raz są ważniejsze z punktu widzenia odbiorców, a innym razem mniej ważne. Korespondentów i tak nie ma teraz zbyt wielu - mówi Juliusz Braun, były prezes TVP.

Zauważa, że w przypadku stolic europejskich placówki można łatwo zmieniać, a więc kierować korespondentów w różne miejsca.

Odrębnych korespondentów zagranicznych ma TVP World. I tak relacje z Kijowa przygotowuje Oz Katerji, a z Bliskiego Wschodu - Diana Skaya.

- W TVP powinien być jeden korespondent w danym kraju. Jeśli telewizja wprowadza oszczędności, to utrzymywanie odrębnych korespondentów dla różnych kanałów wydaje się nieracjonalne - ocenia Juliusz Braun.

Jak dodaje, korespondenci zagraniczni nie są tylko od realizowania newsów. - Powinni przygotowywać też inne materiały o danych krajach - mówi Braun.

Do niedawna autorski program o Włoszech pt. "Caput Mundi czyli Pępek Świata" miała w TVP Info Urszula Rzepczak.

Czytaj też: Pokłócili się: Onet chwali się wynikiem, WP zarzuca manipulację. "Zwyczajnie nieuczciwe"

(MNIE, 16.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.