Dział: RADIO

Dodano: Marzec 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kto zwołał posiedzenie rady programowej Polskiego Radia? Tak, Marek Suski zwołał

Marek Suski nie uznaje nowych władz Polskiego Radia. Ich członków nazywa "samozwańcami" (fot. Piotr Polak/PAP)

Przewodniczący rady programowej Polskiego Radia Marek Suski na wtorek 19 marca zwołał jej posiedzenie - dowiedział się "Presserwis". Domagała się tego dwukrotnie grupa członków rady.

Rada programowa Polskiego Radia po raz ostatni spotkała się 30 stycznia. Posiedzenie trwało wtedy zaledwie 15 minut, a Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości nie chciał rozmawiać z nowymi władzami spółki. Nie uznaje ich, nazywa "nieproszonymi gośćmi" i "samozwańcami"

Część członków rady programowej Polskiego Radia domagała się jak najszybszego zwołania kolejnego posiedzenia.

Po raz pierwszy pismo do przewodniczącego Marka Suskiego skierowali 7 lutego. Podpisali się pod nim Piotr Apel, Renata Butryn, Jan Ordyński, Andrzej Różański, Barbara Zdrojewska.

Czytaj też: Pokłócili się: Onet chwali się wynikiem, WP zarzuca manipulację. "Zwyczajnie nieuczciwe"

Kolejny raz członkowie rady zażądali posiedzenia trzy tygodnie później - 28 lutego.

"Wnosimy o bezzwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Programowej, nie później niż w terminie przypadającym w ciągu 21 dni od daty otrzymania niniejszego pisma" - napisali Jan Ordyński, Renata Butryn i Barbara Zdrojewska. "Brak uczynienia zadość niniejszemu wnioskowi, potraktujemy jako celowe i zamierzone uniemożliwiające nam wypełniania zadań Rady Programowej, a tym samym jako działanie sprzeczne z treścią art. 28a ustawy o radiofonii i telewizji, z którego wynika uprawnienie i obowiązek do reprezentowania na forum Rady społecznych interesów i oczekiwań związanych z działalnością programową Spółki" - czytamy w ich piśmie skierowanym do Suskiego. 

Tym razem Marek Suski zareagował na pismo i zarządził posiedzenie rady programowej na wtorek 19 marca.

Zgodnie z ustawą rady programowe publicznej radiofonii i telewizji liczą 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych - 10 osób reprezentuje ugrupowania parlamentarne, a pozostałych pięciu członków powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów. Kadencja trwa cztery lata. Rada jest ciałem doradczym, podejmuje uchwały zawierające oceny poziomu i jakości programu.

Obecnie funkcjonujące rady programowe zostały wybrane przez RMN w 2021 roku.

(KOZ, 16.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.