Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Luty 26, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio wezwało Macieja Świrskiego do wypłaty środków abonamentowych

KRRiT z Maciejem Świrskim na czele nie wypłaciła mediom publicznym środków abonamentowych, bo powołała się na "chaos prawny" (screen: YouTube/Polska Agencja Prasowa/Polish Press Agency)

Polskie Radio oraz regionalne rozgłośnie publiczne wystosowały listy do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, w których wzywają go do wypłaty należnych im środków abonamentowych.

Z naszych informacji wynika, że pisma do KRRiT, poza Polskim Radiem, przysłały też Radio Białystok, Radio Gdańsk, Radio Kielce, Radio Kraków, Radio Łódź, Radio Lublin, Radio Olsztyn, Radio dla Ciebie i Radio Wrocław.

Działania Świrskiego sprzeczne z prawem?

Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia, w swoim piśmie poprosił Macieja Świrskiego o wskazanie podstawy prawnej przekazania przez KRRiT należnych spółce środków pieniężnych na rachunek depozytowy sądu. "Jednocześnie proszę o wskazanie podstaw i warunków, w oparciu o które spółka miałaby rzekomo środki te uzyskać" – napisał.

Czytaj też: Radio Kraków nie ma pieniędzy, więc sprzedało swój fortepian za milion złotych

Powołał się też na Kodeks postępowania cywilnego, według którego złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego może być dokonane dopiero po uzyskaniu zezwolenia sądu lub w przypadku polskich pieniędzy równocześnie ze złożeniem wniosku o zezwolenie. Ponadto, jak przypomniał, jeżeli przedmiotem świadczenia są pieniądze, złożenie do depozytu sądowego następuje przez wpłatę na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Majcher podsumował, że w opinii spółki wysłanie przez KRRiT przelewu na konto Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa jest całkowicie bezpodstawne i sprzeczne z prawem. "Istnieje przy tym wysokie ryzyko, że nie jest możliwe podjęcie tych środków »przez upoważnione osoby po wykazaniu umocowania do reprezentacji Spółki«" – napisał.

Jak dodał, przekazanie środków do depozytu nie zwalnia przewodniczącego KRRiT z obowiązku wypłaty transz abonamentu na rzecz Polskiego Radia i wezwał Świrskiego do bezzwłocznej wypłaty należnych spółce środków abonamentowych.

Powody wstrzymania wypłaty środków przez KRRiT

Podobne pismo do przewodniczącego KRRiT przesłał też m.in. Marcin Tomkiel, redaktor naczelny i likwidator Radia Białystok. – Na razie nie podjąłem jeszcze decyzji w sprawie dalszych kroków. Analizuję różne warianty walki o należne spółce i słuchaczom pieniądze z abonamentu – przekazał nam Tomkiel.

Czytaj też: Grzegorz Jakubowski, który przez tydzień likwidował RDC: Oto co jest w Radiu dla Ciebie

Już wcześniej likwidator TVP Daniel Gorgosz wezwał przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego do przekazania spółce wpływów z opłat abonamentowych. Przedsądowe wezwanie do zapłaty opiewa na niemal 38,8 mln zł.

10 stycznia 2024 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wstrzymała wypłatę środków dla mediów publicznych z prognozy abonamentowej. Decyzję w tej sprawie podjęło czworo członków KRRiT: Hanna Karp, Agnieszka Glapiak, Maciej Świrski, Marzena Paczuska. Przeciw był jedynie prof. UW Tadeusz Kowalski. Powołano się na "chaos prawny powstały w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołany decyzjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego".

Później KRRiT zdecydowała, że do "czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozwiązania spółki będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, rozpoczęcia procesu jej likwidacji oraz związanego z tym sposobu reprezentacji spółki" zamierza wypłatę środków z wpływów abonamentowych "kierować do depozytu sądowego celem podjęcia ich w imieniu spółki przez uprawnione do reprezentowania spółki osoby". Krajowa Rada ustaliła wypłatę pierwszej transzy z wpływów abonamentowych – z terminem wypłaty na 12 lutego – na 158 mln zł.

Czytaj też: Polskie Radio wysysa dziennikarzy z rozgłośni komercyjnych. Powroty po latach

(MNIE, 26.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.