RMN nadal wydaje decyzje ws. mediów publicznych. "Nie ma umocowania prawnego"
Większość RMN, którą stanowią politycy PiS z przewodniczącym Krzysztofem Czabańskim, nie chce spotykać się z ministrem kultury (screen: YouTube.com/Polskie Radio)
Rada Mediów Narodowych powołała swoje składy rad nadzorczych Polskiego Radia, Polskiego Radia PiK i Radia Olsztyn. Niezwiązani z Prawem i Sprawiedliwością członkowie RMN nie wzięli udziału w głosowaniach, które uznali za bezprzedmiotowe.
- Uchwały Rady Mediów Narodowych jedynie przypominają, że PiS nie pogodził się z przegraną w wyborach i trochę zaklina rzeczywistość. Chce budować alternatywną rzeczywistość do tej, która funkcjonuje w porządku prawnym - komentuje "Presserwisowi" Marek Rutka, członek RMN. - To niczemu nie służy. Jest skierowane do ich elektoratu. Nie ma umocowania prawnego i jest bezprzedmiotowe, dlatego z Robertem Kwiatkowskim nie wzięliśmy nawet udziału w tych głosowaniach - dodaje.
Wyborem tych rad nadzorczych RMN zajęła się, bo - jak argumentowano członkom - upłynęły ich kadencje. Do rady nadzorczej Polskiego Radia, którą minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz wymienił już pod koniec grudnia 2023 roku, Rada powołała Janusza Niedzielę (były przewodniczący), Andrzeja Lwa-Mirskiego i Tobiasza Szychowskiego.
Czytaj też: TVP przeprosiła Nizinkiewicza za umieszczenie go w spocie z politykami. Ale nie chce tłumaczyć
Decyzją RMN radę nadzorczą Polskiego Radia PiK z Bydgoszczy tworzą Anna Gorzka-Augustynowicz, Maciej Marczak i Tomasz Wiśniewski, a Radia Olsztyn - Mariusz Bartkowicz (do niedawna prezes Radia Kraków), Marcin Poczobutt i Zbigniew Żujewski. W Krajowym Rejestrze Sądowym dokonano już wpisów o otwarciu likwidacji wszystkich 17 publicznych rozgłośni regionalnych.
Marek Rutka chciał, aby RMN zwróciła się z propozycją spotkania z ministrem kultury Bartłomiejem Sienkiewiczem. - Przewodniczący Czabański i pozostali przedstawiciele PiS stwierdzili, że do momentu, w którym obecny rząd nie wycofa się ze zmian w mediach publicznych, nie widzą możliwości spotkania się z panem ministrem - relacjonuje Rutka.
Ponadto podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych uzupełniła skład rady programowej Telewizji Polskiej, powołując Małgorzatę Prokop-Paczkowską, w latach 2019-2023 posłankę Lewicy. Zajęła miejsce Joanny Scheuring-Wielgus, która złożyła rezygnację, kiedy została wiceministrą kultury. W głosowaniu nad kandydaturą Prokop-Paczkowskiej wstrzymali się posłowie PiS Joanna Lichocka i Piotr Babinetz.
"Tak na dobrą sprawę w tej chwili jedyną kompetencją Rady Mediów Narodowych jest wybór rad programowych" - mówił przed tygodniem "Presserwisowi" Marek Rutka.
(KOZ, 16.02.2024)