Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd rejestrowy nie wpisał Tomasza Syguta jako prezesa TVP. Ale już jest likwidator

Tomasz Sygut jest obecnie dyrektorem generalnym TVP (fot. materiały prasowe)

XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie nie wpisał zmian w zarządzie oraz radzie nadzorczej TVP, które miały miejsce przed ogłoszeniem stanu likwidacji spółki.

Chodzi o powołanie na prezesa Tomasza Syguta (obecnie jest dyrektorem generalnym), który zastąpił Mateusza Matyszkowicza, oraz rady nadzorczej w składzie Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska. Wcześniej przewodniczącym był Maciej Łopiński, wiceprzewodniczącym Przemysław Tejkowski, a członkiem Radosław Włoszek.

W uzasadnieniu odniesiono się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania uprawnień do powoływania władz mediów publicznych przez KRRiT i przekazania ich Radzie Mediów Narodowych.

Czytaj też: Spotkanie u prezydenta: Andrzej Duda niezadowolony z TVP Kurskiego, Lichocka agresywna

"A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki. Rekapitulując, uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV, a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH" - można przeczytać w treści uzasadnienia, które ujawnił w serwisie X dziennikarz Bartek Godusławski, zastępca redaktora naczelnego Business Insider Polska.

"Decyzja sądu rejestrowego w Warszawie o odmowie ujawnienia w rejestrze Tomasza Syguta jako prezesa zarządu TVP odnosi się, ze względu na otwarcie likwidacji spółki i wygaśnięcie mandatu prezesa, do nieaktualnych danych. Spółka powinna cofnąć wniosek w tym zakresie, a sąd rejestrowy umorzyć postępowanie. Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest ujawnianie informacji bieżących, a nie historycznych" - napisała w serwisie X adwokatka Katarzyna Bilewska.

Oświadczenie wydało też MKiDN.

"Postanowienie Referendarza Sądowego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia 9 stycznia 2024 roku w sprawie oddalenia wniosku o wpis zmian w spółce w zakresie zmiany składu osobowego Rady Nadzorczej TVP S.A. (obecnie w likwidacji) nie jest prawomocne. Na postanowienie przysługuje skarga. Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, gdzie 100% akcji spółki reprezentuje w imieniu Skarbu Państwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powołaniu Rady Nadzorczej pozostaje w mocy, a wszelkie czynności nowej Rady są w pełni zgodne z prawem. Postanowienie Referendarza Sądowego nie odnosi się do otwarcia likwidacji. Spółka TVP jest w trakcie procesu likwidacji, a czynności zarządcze wykonuje powołany przez WZA likwidator spółki TVP S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie" - podano.

(MNIE, 10.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.