Sąd rejestrowy nie wpisał Tomasza Syguta jako prezesa TVP. Ale już jest likwidator
Tomasz Sygut jest obecnie dyrektorem generalnym TVP (fot. materiały prasowe)
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie nie wpisał zmian w zarządzie oraz radzie nadzorczej TVP, które miały miejsce przed ogłoszeniem stanu likwidacji spółki.
Chodzi o powołanie na prezesa Tomasza Syguta (obecnie jest dyrektorem generalnym), który zastąpił Mateusza Matyszkowicza, oraz rady nadzorczej w składzie Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska. Wcześniej przewodniczącym był Maciej Łopiński, wiceprzewodniczącym Przemysław Tejkowski, a członkiem Radosław Włoszek.
W uzasadnieniu odniesiono się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania uprawnień do powoływania władz mediów publicznych przez KRRiT i przekazania ich Radzie Mediów Narodowych.
Czytaj też: Spotkanie u prezydenta: Andrzej Duda niezadowolony z TVP Kurskiego, Lichocka agresywna
"A maiori ad minus wyrok TK nie stanowi podstawy do wnioskowania, iż kompetencje te przejął minister wykonujący uprawnienia korporacyjne skarbu państwa jako akcjonariusza spółki. Rekapitulując, uchwała o powołaniu przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy członków rady nadzorczej spółki i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu spółki zostały podjęte przez organ nieuprawniony zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami UKRRiTV, a także, z uwagi na zapisy statutu TVP, zgodnie z przepisami samego KSH" - można przeczytać w treści uzasadnienia, które ujawnił w serwisie X dziennikarz Bartek Godusławski, zastępca redaktora naczelnego Business Insider Polska.
"Decyzja sądu rejestrowego w Warszawie o odmowie ujawnienia w rejestrze Tomasza Syguta jako prezesa zarządu TVP odnosi się, ze względu na otwarcie likwidacji spółki i wygaśnięcie mandatu prezesa, do nieaktualnych danych. Spółka powinna cofnąć wniosek w tym zakresie, a sąd rejestrowy umorzyć postępowanie. Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest ujawnianie informacji bieżących, a nie historycznych" - napisała w serwisie X adwokatka Katarzyna Bilewska.
Oświadczenie wydało też MKiDN.
"Postanowienie Referendarza Sądowego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia 9 stycznia 2024 roku w sprawie oddalenia wniosku o wpis zmian w spółce w zakresie zmiany składu osobowego Rady Nadzorczej TVP S.A. (obecnie w likwidacji) nie jest prawomocne. Na postanowienie przysługuje skarga. Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, gdzie 100% akcji spółki reprezentuje w imieniu Skarbu Państwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powołaniu Rady Nadzorczej pozostaje w mocy, a wszelkie czynności nowej Rady są w pełni zgodne z prawem. Postanowienie Referendarza Sądowego nie odnosi się do otwarcia likwidacji. Spółka TVP jest w trakcie procesu likwidacji, a czynności zarządcze wykonuje powołany przez WZA likwidator spółki TVP S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie" - podano.
(MNIE, 10.01.2024)