Pierwsza ważna decyzja sądu ws. mediów publicznych. Zatwierdzono otwarcie likwidacji Radia Katowice
Postawienie 17 spółek rozgłośni regionalnych publicznego radia w stan likwidacji ogłosił minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz (fot. Pixabay.com)
Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do KRS otwarcie procesu likwidacji Radia Katowice. To pierwsza taka decyzja sądu w sprawie mediów publicznych.
W rejestrze spółka widnieje już jako Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Katowicach "Radio Katowice" spółka akcyjna w likwidacji. Taka sama adnotacja jest też na stronie internetowej rozgłośni.
Giertych: "Pozamiatane. Sienkiewicz wygrał"
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Katowicach »Radio Katowice« S.A. w likwidacji z siedzibą w Katowicach. Likwidatorem spółki jest mecenas Paweł Kusak" – podano w komunikacie.
Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" usunęła tekst Marcina Kąckiego. Prowadzi postępowanie wyjaśniające
W poniedziałek późnym popołudniem był to jedyny wpis w KRS dotyczący otwarcia likwidacji mediów publicznych. Inne rozgłośnie regionalne, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa i Polskie Radio nie miały jeszcze dokonanych takich wpisów do rejestru.
Sytuację w mediach społecznościowych skomentował Roman Giertych, obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej. "No i pozamiatane. Sienkiewicz wygrał" – napisał, odnosząc się do działań ministra kultury.
No i pozamiatane. Sienkiewicz wygrał. https://t.co/uPtUiaqT3F
— Roman Giertych (@GiertychRoman) January 8, 2024
Likwidatorem TVP jest Daniel Gorgosz, Polskiego Radia – Paweł Majcher, Polskiej Agencji Prasowej – Marek Błoński, a rozgłośni regionalnych – Paweł Kusak.
W piątek 29 grudnia postawienie 17 spółek rozgłośni regionalnych publicznego radia w stan likwidacji ogłosił minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Wraz z otwarciem likwidacji przestały funkcjonować ich zarządy. Wcześniej podobne decyzje zapadły w przypadku TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Proces likwidacji nie ma jednak wpływu na emisję programu i prace redakcji. Te są kontynuowane.
Czytaj też: Wielka kara finansowa dla Canal+ Polska od UOKiK – ponad 46 mln zł. Firma się nie zgadza
(MNIE, 09.01.2024)