Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wybory parlamentarne wiodącym tematem wśród wyszukiwań w Google w 2023 roku

W zapytaniach do Google dominowały tematy polityczne (fot. Pixabay.com)

Tematy polityczne, w szczególności hasła związane z wyborami parlamentarnymi, zdominowały tegoroczne, przygotowane przez Google zestawienie "Rok w wyszukiwarce". Nie zabrakło również pytań o burgera, bambika i o to, co robi marszałek sejmu.

Wiodącym tematem zapytań do wyszukiwarki Google w tym roku były wybory parlamentarne oraz to, co działo się zarówno w czasie kampanii, jak i po ogłoszeniu wyników. Wśród haseł wiodących znalazły się m.in.: wyniki wyborów, debata TVP, marsz 4 czerwca i marsz Miliona Serc.

Memy z Hołownią i Konfederacją najpopularniejsze

Internauci sprawdzali sondaże wyborcze. Chcieli wiedzieć, kto startuje w wyborach i kto wygrał debatę, ale też zadawali wiele pytań dotyczących procesów wyborczych, m.in.: jak głosować, jak wygląda karta do głosowania, jak zmienić miejsce głosowania, a nawet dlaczego nie brać udziału w referendum. Wśród powyborczych wyszukiwań dominowały zapytania o wyniki, kto wygrał wybory, kto zostanie premierem, kto wybiera premiera, kto utworzy rząd.

Czytaj też: Prorządowe media słabo poradziły sobie z odrzuceniem wotum zaufania

Internauci poszukiwali również memów. Do najpopularniejszych należały memy z Szymonem Hołownią i Konfederacją.

Końcówkę roku zdominowały pytania o wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Internauci pytali co to jest Hamas, dlaczego Hamas atakuje Izrael, czy Izrael jest w NATO lub gdzie jest Palestyna.

W pytaniach o rozrywkę w kategorii film pierwsze miejsca to "Oppenheimer" i "Barbie". Zbieżność lipcowych premier tych filmów sprawiła, że internet na moment opanował fenomen Barbenheimer. W Polsce kolejne trzy pozycje na liście zajęły "Zielona granica", "Heaven in Hell" oraz "Znachor". Na miejscu siódmym znalazł się polski kandydat do Oscara – "Chłopi".

Pytania o ceny i definicje

Użytkownicy Google pytali również o polskie seriale: "Dom pod Dwoma Orłami" i "Dewajtis" (TVP), "Dziewczyna i kosmonauta", "Infamia" (Netflix) i "Warszawianka" (SkyShowtime). Jednak większe zainteresowanie zebrały produkcje amerykańskie: "Wednesday", "The Last of Us", "Ginny & Georgie".

Czytaj też: Wysłannicy z kraju i ze świata relacjonowali pokaz z Sejmu w Kinotece

Jak zawsze internauci wpisywali do wyszukiwarki pytania ogólne, m.in.: "Ile?", "Co to jest?", "Co robi?", "Kiedy?", "Dlaczego?" i wiele innych. Część z nich można powiązać z wydarzeniami na świecie. Pytania "co to jest implozja" i "gdzie jest Titanic" to efekt turystycznego rejsu do wraku, kiedy w wyniku implozji turystycznej łodzi podwodnej zginęli wszyscy pasażerowie. Podobne pytania towarzyszyły śmierci tzw. kucharza Putina. Pytano "kto to jest Prigożyn", "co to jest Grupa Wagnera".

Wśród zyskujących popularność pytań znaleźć można również te o cenę – Drwala, wielbłąda czy kapibary, definicję – serwilizmu, populizmu, słowa niebinarny. A także zapytania kulinarne – jak przyrządzić soczysty schab, czy jak zrobić chleb bananowy.

Czytaj też: Osiem innowacji działu propagandy TVP, które przejdą do historii. Nigdy nie zapomnimy

(PAR, 16.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.