W 2023 roku zginęło prawie 100 dziennikarzy, a 400 zostało uwięzionych
Dziennikarze giną niemal każdego dnia, niekoniecznie na wojnach (screen: YouTube/CNN-News18)
Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) podała, że w tym roku zginęło już 94 dziennikarzy, a prawie 400 innych zostało uwięzionych. Liczba zabitych wzrosła z 67 w tym samym okresie 2022 roku. Dwukrotnie przewyższa łączną liczbę 47 zarejestrowanych zgonów w całym roku 2021.
Wiodąca organizacja reprezentująca dziennikarzy na całym świecie wyraziła głębokie zaniepokojenie liczbą pracowników mediów zabitych podczas wykonywania swojej pracy w 2023 r. Przy czym podczas wojny Izraela z Hamasem zginęło ich więcej niż podczas jakiegokolwiek innego konfliktu od ponad 30 lat.
Przestępstwa wobec dziennikarzy bezkarne
Grupa wezwała do lepszej ochrony pracowników mediów i pociągnięcia ich napastników do odpowiedzialności. "Konieczność wprowadzenia nowego światowego standardu ochrony dziennikarzy i skutecznego egzekwowania przepisów na arenie międzynarodowej nigdy nie była większa" – oświadczyła prezydent IFJ, Dominique Pradalié.
Czytaj też: Dziennikarz Reutera Issam Abdallah "zabity przez izraelski pocisk czołgowy"
Od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października zginęło 68 dziennikarzy piszących o wojnie między Izraelem a Gazą – to ponad jeden dziennie, co stanowi 72 proc. wszystkich zgonów w gronie mediów na całym świecie w tym roku. Stwierdzono, że większość stanowili dziennikarze palestyńscy przebywający w Strefie Gazy, gdzie siły izraelskie kontynuują ofensywę.
Organizacja stwierdziła, że Ukraina "pozostaje niebezpiecznym krajem dla dziennikarzy" prawie dwa lata od inwazji Rosji. Stwierdzono, że w tym roku w tej wojnie zginęło trzech reporterów lub pracowników mediów. IPJ ubolewa także nad tym, co dzieje się w Afganistanie, na Filipinach, w Indiach, Chinach i Bangladeszu. Wyraziła zaniepokojenie faktem, że przestępstwa wobec pracowników mediów pozostają bezkarne i wezwała rządy krajów, aby "rzuciły pełne światło na te morderstwa i wprowadziły środki zapewniające bezpieczeństwo dziennikarzom".
Szczególnie szokujące morderstwa
Odnotowano spadek liczby dziennikarzy zabitych w Ameryce Północnej i Południowej, z 29 w zeszłym roku do siedmiu w 2023 r. Trzech Meksykanów, jeden Paragwajczyk, jeden Gwatemalczyk, jeden Kolumbijczyk i jeden Amerykanin zginęli podczas dochodzenia w sprawie zbrojnych grup przestępczych lub śledztw dotyczących defraudacji funduszy publicznych.
Czytaj też: Sprawa Jarosława Ziętary: Nowy świadek zeznaje o "uciszeniu" dziennikarza
Organizacja wspomniała o "czterech szczególnie szokujących morderstwach" w Afryce, dwóch w Kamerunie i po jednym w Sudanie i Lesotho, "które nie zostały dotychczas w pełni zbadane”.
Według ISJ, w tym roku w więzieniach przebywało w sumie 393 pracowników mediów. Najwięcej dziennikarzy uwięziono w Chinach i Hongkongu – 80, następnie 54 w Birmie, 41 w Turcji, 40 w Rosji i na okupowanym przez ten kraj Krymie, 35 na Białorusi i 23 w Egipcie.
Czytaj też: Oni tak szybko odchodzą. Dziennikarski styl życia zbiera żniwo
(MAC, 11.12.2023)