Dział: PRASA

Dodano: Październik 19, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" podpisał się za dziennikarza? Mówią o błędzie

"Orlen Cafe" była wykorzystywana przed wyborami jako narzędzie propagandowe (fot. PPG)

Jędrzej Lipski, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" (Polska Press), podpisał się pod wywiadem, jaki dziennikarz gazety przeprowadził z wiceministrem klimatu. Redakcja tłumaczy to błędem.

Jędrzej Lipski jest redaktorem naczelnym należącego do Polska Press "Dziennika Zachodniego" od wiosny tego roku. Wcześniej jako zastępca naczelnego tytułu zasłynął publikacją, w której popełnił kilkadziesiąt błędów (w tym w swoim nazwisku), oraz jako plagiator, który wykorzystał tekst z pisma Świadków Jehowy.

Tym razem Lipski już nie kopiował, a wprost podpisał się pod tekstem przygotowanym przez jednego z lokalnych dziennikarzy. Tekst był rozmową z odchodzącym wiceministrem klimatu, którą opublikowano w wydawanej przez Polska Press bezpłatnej gazecie dla kierowców "Orlen Cafe".

Czytaj też: "Dziennik Zachodni" wycofuje plagiat tekstu opublikowanego w sieci. Będą konsekwencje wobec autorki

– Zobaczyłem jego podpis pod swoją rozmową – mówi Piotr Chrobok, dziennikarz, który zrezygnował z pracy w "DZ". Odszedł do Urzędu Miejskiego w Jastrzębiu Zdroju. Twierdzi, iż Jędrzej Lipski groził mu, że jeżeli ujawni sprawę – naczelny postara się, żeby nigdzie nie znalazł pracy.

Pytany o okoliczności tej sytuacji Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Orlen Cafe", przyznał, że zna sprawę, ale została ona już wyjaśniona. Twierdzi, że błąd powstał na etapie redagowania, a wziął się stąd, że Lipski miał przysłać tekst ze swojego konta mailowego. Podpis powielił redaktor techniczny.

Gazeta Orlenu opublikowała informację o pomyłce, jaka zaszła w podpisie pod tekstem. Jak wynika z informacji "Presserwisu", autor otrzyma w ramach przeprosin podwyższoną wierszówkę.

W ostatnich miesiącach przed wyborami parlamentarnymi gazeta "Orlen Cafe" była wykorzystywana jako narzędzie propagandowe partii władzy.

Czytaj też: Marcin Wolski przyznał: Stworzyliśmy propagandę gorszą niż w PRL. On chciał ocieplać

(PAR, 19.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.