Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 15, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polsat krytykowany przez zagraniczne media za charakteryzacje kojarzone z rasizmem

W ostatnim odcinku wokalista Kuba Szmajkowski przeistoczył się w amerykańskiego rapera Kendricka Lamara (screen: YouTube/Twoja twarz brzmi znajomo)

Amerykański serwis Variety i brytyjski dziennik "The Guardian" podały, że w "Twoja twarz brzmi znajomo" stosowany jest tzw. blackface, traktowany m.in. w Stanach Zjednoczonych jako przejaw rasizmu. Nadający program Polsat nie chce komentować sprawy.

W ostatnim odcinku wokalista Kuba Szmajkowski przeistoczył się w amerykańskiego rapera Kendricka Lamara, aktorka Pola Gonciarz zaś w amerykańską piosenkarkę Beyoncé.

Polsat nie będzie dyskutować

Według zagranicznych mediów w charakteryzacjach zastosowano tzw. blackface, czyli styl teatralnego makijażu, kojarzony z rasizmem i powielaniem krzywdzących stereotypów dotyczących osób o czarnym kolorze skóry.

Czytaj też: TVP zmieniła tytuł programu "Polska mówi", bo o prawa upomniał się portal Polskamowi.pl

W tekstach pojawiło się też oświadczenie grupy Banijay, w skład której wchodzi produkująca "Twoja twarz brzmi znajomo" firma Endemol Shine Polska. "Banijay potępia lokalną realizację przez Endemol Shine Polska programu »Twoja twarz brzmi znajomo«. To sprzeczne z globalnymi wartościami naszej grupy. Trwa kolejne dochodzenie wewnętrzne i zostaną podjęte odpowiednie działania" – stwierdzono.

– Nie będziemy brali udziału w dyskusjach w ramach tej "afery" – przekazał "Presserwisowi" Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy Grupy Polsat Plus.

"Idea znana na całym świecie"

Podobne oskarżenia pod adresem Polsatu i Endemol Shine Polska pojawiały się już w przeszłości, np. gdy aktor Paweł Góral występował w programie jako Tina Turner.

Czytaj też: Mecz polskich piłkarzy z Mołdawią bez transmisji w TVP 1. Powodem wieczór wyborczy

"Polska edycja show odbierana jako wzorcowa dla innych krajów, zawsze stara się pokazywać nie tylko fantastyczne i jak najbliższe oryginałom występy, ale równie ważny jest dla nas, jak i dla artystów biorących udział w show, charytatywny cel programu. »Twoja twarz brzmi znajomo« to show rozrywkowy, a jego intencją jest jak najbardziej precyzyjne odtworzenie wizerunku i występu znanych i cenionych artystów. Ta idea jest znana na całym świecie" – tłumaczono w oświadczeniu opublikowanym na instagramowym profilu "Twoja twarz brzmi znajomo" w 2021 roku.

Program ma aktualnie 19. sezon i zaczął być emitowany w Polsce w roku 2014. Systematycznie, choć raczej na niszowych stronach internetowych, jest oskarżany o promowanie rasizmu za stosowanie ciemnego makijażu.

"Your Face Sounds Familiar" jest emitowany na co najmniej 42 rynkach telewizyjnych, na wielu, np. czeskim, artyści poprzestają na przebieraniu się za gwiazdę o innym kolorze skóry niż biały, ale bez malowania ciała.

Czytaj też: Beata Kempa przegrywa w sądzie z dziennikarzem "Gazety Wyborczej"

(MNIE, 15.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.