Z "Głosu Wielkopolskiego" odchodzi wicenaczelny Marcin Wątrobiński
Odejścia dziennikarzy z "Głosu Wielkopolskiego" mają być spowodowane słabymi warunkami finansowymi (fot: Głos Wielkopolski)
Z "Głosem Wielkopolskim" (Polska Press) żegna się wicenaczelny Marcin Wątrobiński. To kolejne odejście z redakcji – od czerwca odeszło pięć osób. – Decyduje ekonomia. Pensje w "Głosie" są niskie – mówi nam były naczelny „Głosu” Wojciech Wybranowski.
Od czerwca 2023 roku z "Głosu Wielkopolskiego" już odeszli: dziennikarki Alicja Durka i Blanka Aleksowska, wydawca serwisów online Igor Chudziński (przeszedł do Interii) oraz dziennikarka Natalia Krawczyk (rozstała się z redakcją 1 sierpnia; z serwisu Nasze Miasto Wolsztyn do poznańskiej redakcji ściągnął ją jeszcze poprzedni naczelny Wojciech Wybranowski). Według najnowszych informacji z redakcji odchodzi też wicenaczelny Marcin Wątrobiński, szef wielkopolskich serwisów Nasze Miasto.
Wybranowski: "Decyduje raczej ekonomia"
Wątrobiński to prawnik z wykształcenia, który dziennikarskie doświadczenie zdobywał przez ostatnie dwa lata w poznańskim dzienniku, do którego w czerwcu 2021 roku ściągnął go Wojciech Wybranowski, ówczesny naczelny. Wcześniej Wątrobiński nie miał związku z mediami, a lokalne środowisko dziennikarskie skrytykowało ostro powołanie go do kierownictwa redakcji największego poznańskiego dziennika. Z pracy zrezygnował z powodu poważnych problemów zdrowotnych.
Czytaj też: Rządowy Instytut Strat Wojennych pyta o ofertę. Po co? Warunki spełnia tylko Polska Press
Wcześniej, w maju, z "Głosu" odeszli wicenaczelny Rafał Cieśla, który pełnił też funkcję szefa działu śledczego, a w gazecie pracował 18 lat, i Monika Wantoła, wydawczyni. W maju został też zwolniony redaktor naczelny gazety Wojciech Wybranowski, wprowadzony na to stanowisko po przejęciu Polska Press przez Orlen.
Wojciech Wybranowski nie uważa, by ludzie odchodzili z "Głosu" z powodów politycznych. – Decyduje raczej ekonomia. Pensje w "Głosie" są niskie, dziennikarze dostają na rękę do 3,5 tys. zł. Sam jako naczelny zarabiałem 8 tys. zł netto. Pieniądze są nieporównywalne z innymi mediami, że o przedsiębiorstwach nie wspomnę – mówi "Presserwisowi" Wybranowski.
Obecnie trzon redakcji "Głosu Wielkopolskiego" tworzy niespełna 20 dziennikarzy. Naczelną jest Anna Raczyńska, która zastąpiła Wybranowskiego w czerwcu, a jej zastępcami są Leszek Waligóra i Monika Kaczyńska.
Według PBC "Głos Wielkopolski" w drugim kwartale tego roku sprzedawał średnio 8,4 tys. egz. i był trzecim pod względem sprzedaży dziennikiem Polska Press, po "Gazecie Pomorskiej" i "Dzienniku Zachodnim".
Czytaj też: Minister Zbigniew Ziobro chce unieważnienia wyroku wobec Ogórek i Ziemkiewicza
(PAR, 18.08.2023)