Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP w aplikacji TVP Go zamieściła zapętlony program "Jak oni kłamią", uderzający w TVN

W każdym wydaniu "Jak oni kłamią" omawiane są fragmenty wydań "Faktów" TVN (screen: YouTube/TVP Info)

Telewizja Polska w aplikacji TVP Go stworzyła wirtualny kanał "Jak oni kłamią", w którym emituje wyłącznie odcinki programu TVP Info uderzającego w TVN. To druga taka inicjatywa po zapętlonym w serwisie serialu "Reset". Profesor Jacek Dąbała mówi "Presserwisowi", że to znak, iż przedwyborcza propaganda zaczyna przybierać na sile.

W rozmowie z "Presserwisem" medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego jednoznacznie stwierdza, że takie działanie wzmacnia i tak ogromną już stronniczość i prorządowe uprawianie "informacji". – Oczywiście jest to związane z okresem przedwyborczym. Telewizja Polska po prostu wspiera w ten sposób tych, którzy posiłkują ją finansami – wskazuje prof. Jacek Dąbała.

Skargi na program TVP Info

Jak dowiedział się "Presserwis", cykl "Jak oni kłamią" ma średnio 3,6 proc. udziału w grupie ogólnej 4+ i 2,03 proc. w komercyjnej 16-59. To wyniki niższe od długookresowych, które notuje stacja. Nie da się więc obronić twierdzenia, że za ich nadawaniem stoi zainteresowanie odbiorców.

Czytaj też: W KRRiT są cztery skargi na program TVP Info "Jak oni kłamią", który uderza w TVN

W każdym wydaniu "Jak oni kłamią" omawiane są fragmenty wydań "Faktów" TVN. Autorzy programu rozliczają program informacyjny TVN z rzekomej nierzetelności. Audycja jest emitowana w TVP Info od poniedziałku do piątku od godz. 19.16 do 19.30.

Jak informowaliśmy, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły dotychczas cztery skargi na emitowany od lipca program "Jak oni kłamią".

Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, powiedziała "Presserwisowi", że są to dwie skargi indywidualne na przekaz mający charakter autopromocji (reklamowanie audycji "Jak oni kłamią" w programie TVP Info oraz w "Wiadomościach" w TVP 1) oraz dwie skargi indywidualne "z zarzutami rzekomej mowy nienawiści wobec opozycji i stronniczości".

Najpierw "Reset", teraz "Jak oni kłamią"

Wcześniej TVP wprowadziła do TVP Go kanał z zapętlonymi odcinkami serialu dokumentalnego "Reset", w którym historyk Sławomir Cenckiewicz i Michał Rachoń z TVP oskarżają o wysługiwanie się Rosji polityków obecnej opozycji, zwłaszcza Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego. W czasach, gdy pierwszy był premierem, a drugi ministrem spraw zagranicznych.

Czytaj też: Marek Twaróg: Bzdury o mediach w podręczniku do HiT, niemiecka okupacja i „głośna” TVN

Aplikacja TVP Go została uruchomiona przez Telewizję Polską w lutym ubiegłego roku. W ofercie aplikacji znajduje się cała ramówka spółki z ostatnich siedmiu dni. TVP daje również możliwość oglądania każdego z kanałów Telewizji Polskiej na żywo. Są to TVP 1 i 2, jak i kanały tematyczne oraz 16 stacji regionalnych TVP 3. TVP Go przeznaczona jest wyłącznie na smartfony, na Smart TV funkcjonuje inna aplikacja – TVP Vod.

W dniach 5 i 6 sierpnia na aplikacji TVP Go można było oglądać jeszcze dwa kanały specjalne. Jeden pokazywał Światowe Dni Młodzieży, drugi – powtórki z koncertów z serii "Polskie biesiady".

Czytaj też: "Polskie biesiady" TVP 2 będą nadawane także w jesiennej ramówce. Teksty piosenek na ekranie

(MNIE, KAP, 07.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.